Jak pomóc narzeczonemu z podejrzenie schizofrenii?

Witam Jestem już w bardzo dużym dołku psychicznym .mój narzeczony jak się domyślać po przeczytanych artykułach ma schizofrenie, kosultowalam to tylko telefonicznie z lekarzem psychiatra i wstępnie przyznał mi rację. Proszę o pomoc bo już nie wiem jak mam mu pomóc, nie chce nawet słyszeć o wizycie u specjalisty bo twierdzi że jest zdrowy. Zaczął nadużywać alkoholu i popada w coraz gorsze towarzystwo. Proszę pomóżcie kocham go i chce mu pomóc.

Dzień dobry. Przekonanie osoby z aktywną psychozą do wizyty lekarskiej jest bardzo trudne, a czasem poprostu niemożliwe. W przypadku kiedy zachowanie narzeczonego zacznie stanowić dla niego i dla Pani zagrożenie, proszę wezwać pogotowie - to najskuteczniejszy sposób aby powstrzymać rozwój choroby. Szpital jest miejscem, gdzie specjaliści ocenią co się dzieje i pomogą dobrać odpowiednie leczenie. To naturalne, że martwi się Pani o zdrowie bliskiej osoby, jednak w tej sytuacji może warto aby pomyślała Pani o skorzystaniu ze wsparcia u psychologa lub psychoterapeuty.

Serdecznie pozdrawiam.

Jeśli on uważa, że jest zdrowy, to nie będzie chciał sobie pomóc - bo przecież "jest zdrowy"...
Przykro mi, ale niewiele może Pani zrobić dla niego. Jednak zachęcam do przemyślenia, co ta sytuacja robi z Panią - próbuje Pani pomóc, czyta, zabiega, stara się, a napotyka opór, ścianę. Proszę dbać o siebie.

Pozdrawiam.

Witam Panią.
Z Pani opisu wnioskuję, że sytuacja, w której się Pani znalazła wymaga bardzo dużo energii i pojawiają się trudne, osłabiające uczucia. Jak Pani widzi myślę w pierwszej kolejności o Pani. Jeśli chodzi o Pani narzeczonego to chciałbym zwrócić uwagę na moim zdaniem bardzo istotną sprawę. Napisała Pani o przeczytanych artykułach i rozmowie telefonicznej z lekarzem psychiatrą. Tak nie stawia się diagnozy w przypadku żadnego zaburzenia, czy choroby. Rzetelna diagnoza wymaga kontaktu z osobą, która niepokoi swoim zachowaniem. Może to zrobić lekarz specjalista w bezpośrednim kontakcie. Rzeczywiście w myśl obowiązującej ustawy o ochronie zdrowia psychicznego badanie nie może się odbyć wbrew woli i bez zgody Pani narzeczonego. W tym miejscu wrócę do początku mojej odpowiedzi. Wiem, że to może Pani zabrzmieć dziwnie, ale proszę pomyśleć o kosztach, które zaczyna Pani ponosić. Niestety mogą być nieuniknione zarówno jeśli Pani narzeczony nie trafi do specjalisty a jego funkcjonowanie się pogorszy jak i wtedy, kiedy Pani podejrzenia zostaną potwierdzone rzetelną diagnozą. To trudna sytuacja, której nie musi Pani próbować unieść sama. Może warto spotkać się ze specjalistą od sytuacji kryzysowych. Pozdrawiam Panią.