Jak pomóc nastolatce, która boi się spać?

Witam, moja czternastoletnia córka od jakiegoś czasu cierpi na bezsenność, w zasadzie boi się zasnąć, nie może. Oglądała horrory jakiś czas temu, ale twierdzi, że to nie jest przyczyną. Mówi, że boi się duchów. Byłam z nią u lekarza, dostała syrop przed snem, po którym łatwo jej się zasypia, ale boję się, że jeśli przyzwyczai organizm, później będzie jeszcze gorzej. Nie wiem jak jej pomóc?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Bezsenność jest to zmniejszona ilość bądź jakość snu powstała w wyniku: braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu; częstego oraz przedwczesnego budzenia się, trudności w zaśnięciu.

Przewlekle trwająca bezsenność wpływa negatywnie na nastrój, zachowanie oraz wykonywanie zadań i jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia; może być również przyczyną pogorszenia się jakości życia.

Jedną z głównych przyczyn bezsenności pierwotnej jest nieprawidłowa higiena snu. Do prawidłowej higieny snu należy:

- unikanie snu w ciągu dnia,
- zastosowanie wysiłku fizycznego podczas dnia i odpowiedniej diety,
- unikanie środków pobudzających (kofeiny, nikotyny, alkoholu), zwłaszcza w godzinach wieczornych,
- wykorzystywanie łóżka jedynie do spania, a nie na przykład do oglądania telewizji czy czytania,
- zachowywanie jednakowych godzin zasypiania i wstawania,
- unikanie zajęć pobudzających przed snem (np. oglądania telewizji, grania w gry), a zamiast nich czytanie bądź stosowanie technik relaksacyjnych,
- niespożywanie dużych posiłków przed snem,
- zapewnienie jak największego komfortu w łóżku,
- zapewnienie sobie ciszy w sypialni.

Likwidując bezsenność, zadbasz o lepszy komfort życia córki. Gdyby nie pomogły wymienione przeze mnie wyżej sposoby, spróbuj skontaktować się z poradnią zdrowia psychicznego.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl