Jak pomóc nastolatkowi, który przyznał się, że pali od jakiegoś czasu?

jak pomóc nastolatkowi, który przyznał się że pali od jakiegoś czasu, próbuje z ty skończyć ale jest chyba "uzależniony"; nie umie sobie z tym poradzić i w końcu przyznaje się rodzicom. Jego zdecydowana sugestia do rodziców, to pozwolić mu zapalić czasem przy nich i wtedy na pewno się oduczy szybko...???

Witam,
Nie ma możliwości wyjścia z uzależnienia poprzez przyzwalanie na jego trwanie,więc zyska Pani przede wszystkim obecność syna,a to nie mało,jak myślę.Proponuję więc,by w rozmowie pomijać temat uzaleznienia czy jego form a przejśc na język Waszych potrzeb,które się za nim kryją-wspólnoty,obecności,której być może zabrakło.I stopniowo proponować ainne,zdrowe sposoby bycia w kontakcie/np.proszę cie,mam coś lepszego niż papieros dla Ciebie,cieszę się,że chcesz z nami zostać itp/.Zachęcam tez Panią do skorzystania z pomocy stacjonarnej w tej sprawie.
Pozdrawiam i zapraszam,jeśli Pani się zdecyduje.

Warto zachęcić do podjecia psychoterapii rodzinnej, która nie tylko pomoże z określkeniu (zdiagnozowaniu) problemu, ale takze naświetli możliwości poradzenia sobie z nim.