Jak pomóc nastoletniej córce wyjść z nałogów?

Witam mam córkę 15 letnia i mam z nią problemy wychowawcze.pyskuje przychodzi do domu i 24 chociaż ma czas do 22.Ma ojca biologicznego i od 11 lat ojca który ja wychowuje.Żadnego nie szanuje wygaduje ze mogła być z probówki chociaż obaj oddali by jej wszystko nie było nigdy problemów. Córka potrafi powiedzieć "po co mnie urodzilas".zaczęła palić papierosy parę razy przyszła pijana .proszę o pomoc

Dzień dobry. W relacjach rodzice-dziecko stroną mającą przeważający wpływ i jednocześnie odpowiedzialność, są dorośli. Z Pani opisu trudno wysnuć wnioski, jakiego rodzaju zmiany przyniosłyby pożądane efekty. Pomocna byłaby bezpośrednia konsultacja. Proszę umówić się na wizytę do specjalisty w swojej okolicy i z pomocą wskazówek wychowawczych podjąć tę odpowiedzialność. Pani córka bardzo tego potrzebuje, sygnalizuje to właśnie takim zachowaniem. Jedną wskazówkę mogę Pani podać nie znając sytuacji głębiej: jeżeli 15-letnie dziecko zachowuje się w ten sposób, to dlatego, że cierpi. Rolą dorosłych jest poznać przyczyny tego cierpienia i pomóc dziecku je wyeliminować. Pozdrawiam.

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem aby zastanowić się nad przyczyną zachowań córki. W tym wieku bunt, sprzeciw wobec rodziców jest związany z okresem dorastania ale może mieć również z problemami z którymi boryka się córka - http://www.szkolnictwo.pl/index.php?id=PU8759 . Być może łatwiej będzie córce porozmawiać o swoich problemach korzystając z telefonu zaufania, przesyłam adres strony: https://116111.pl/mlodziez
Pozdrawiam serdecznie