Jak pomóc nieśmiałej koleżance?

Chodzę do klasy z dziewczyną, która zachowuje się dość dziwnie. Nie ma przyjaciół i jest zamknięta w sobie. Staram się z nią zaprzyjaźnić, zaprosiłam ją nawet na sylwestra. Była tylko na chwilę i stwierdziła, że psuje nam zabawę i jest samotna, i poszła do domu. Nie wiem, jak mam jej pomóc.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witaj!

Zaproszenie na sylwestra, chociaż było miłą inicjatywą, prawdopodobnie wiązało się dla Twojej koleżanki z dużym stresem. Mogła czuć się zagubiona, a jeżeli ma jakiś problem, mogła nie mieć nastroju do zabawy. Domowe imprezy są świetną okazją na zawarcie znajomości, ale nie sprzyjają poważnym, trudnym rozmowom.

Spróbuj umówić się z koleżanką na kawę, herbatę, ciastko, zaproś ją do siebie na obejrzenie jakiegoś fajnego filmu itp. Jeśli będziecie same i Twoja koleżanka przekona się, że warto obdarzyć Cię zaufaniem, sama z czasem zacznie się otwierać. Myślę, że w ten sposób możesz jej pomóc najbardziej. Może potrzebuje właśnie takiej osoby, z którą mogłaby szczerze porozmawiać. Jeśli lepiej się poznacie, możesz wesprzeć ją w wizycie u psychologa, o ile oczywiście wyrazi potrzebę rozmowy ze specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie