Jak pomóc ojcu, który nadużywa alkoholu?

Mój tata nadużywa alkoholu. Potrafi nie pić dłuższy czas, ale jak już zacznie to nie może tego zakończyć. Jest bardzo dobrym ojcem, w domu nigdy niczego nam nie brakowało. Tata dba o wszystko zakupy, wszelkie sprawy załatwia on. Kiedyś zdarzało mu się rzadziej sięgać po alkohol, sporadycznie 1-2 razy do roku, ponieważ ma kłopoty z sercem i ciśnieniem, nie można mu pić alkoholu, później miewa spore problemy zdrowotne. Czy jako córka, mogę mu jakoś pomóc, np. oddać w ręce specjalisty?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Jak najbardziej jako córka możesz pomóc swojemu tacie. Drogą wirtualną nie jestem w stanie określić stylu picia, jaki prezentuje Twój tata. Napisałaś, że nadużywa alkoholu, to znaczy, że może pić w sposób szkodliwy lub ryzykowny. Jak słusznie zauważyłaś, nadużywanie alkoholu może być dla niego tym bardziej niebezpieczne, że ma problemy kardiologiczne, co zagraża kondycji jego serca. Picie szkodliwe czy ryzykowne to jeszcze nie nałóg, jednak niewykluczone, że stanie się preludium do uzależnienia. Porozmawiaj spokojnie z tatą i spróbuj go przekonać do wizyty u specjalisty. Może razem z mamą uda się Wam go przekonać do konsultacji u terapeuty? Ośrodki, w których można szukać pomocy dla osób nadużywających czy uzależnionych od alkoholu, znajdziecie na stronie PARPA w zakładce „Placówki lecznictwa”. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Warto abyś porozmawiała z ojcem wytłumaczyła, jaką krzywdę robi sobie i całej rodzinie. Zaproponuj mu wsparcie, jeśli zdecyduje się na podjęcie leczenia np. psychoterapia lub terapia grupowa. Nic nie piszesz o mamie. To właśnie ona powinna być wsparciem dla ojca i namawiać go na podjęcie leczenia. Jeśli jesteś uczennicą możesz zgłosić się z tym problemem do pedagoga, poproś o pomoc w przeprowadzeniu rozmowy z ojcem. Być może tato nie zdaje sobie sprawy jak cierpisz z jego powodu. Pozdrawiam