Jak pomóc ojcu po udarze?

Witam, mam problem w rodzinie i nie wiem czy szukać pomocy u psychologa, psychiatry czy psychoterapeuty. Tata jest po udarze, choruje na cukrzycę i na neuropatię. Odizolował od kontaktów z rodziną i znajomymi siebie i żonę. Jest fizycznie i psychicznie w coraz gorszym stanie. Nie chce się leczyć i nie wiem jak pomóc mu i mamie.

Dzień dobry, myślę że w obecnej sytuacji warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry. Zapewne udzieli wiele wskazówek jak sobie radzić w obecnej sytuacji. Jeżeli to będzie niewystarczające oczywiście psycholog byłby pomocny w ponownym odszukaniu sensu życia.
Pozdrawiam A. Pacia

Myślę że warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym czyli neurologiem. Proszę wyjaśnić jak obecnie funkcjonuje chory i jak można mu pomóc.

Warto zasięgnąć porady lekarza neurologa, najlepiej tego, który prowadził Tatę po udarze. Nie zaszkodzi też wizyta u psychologa. Trzeba ustalić przyczynę takiego zachowania, być może przyczyną jest depresja poudarowa? Albo Tata ma zaburzenia mowy po udarze i to powoduje, że nie chce kontaktować się z innymi. Nie napisała Pani jaka była lokalizacja udaru, czy prawa czy lewa półkula. W uszkodzeniach lewej półkuli mózgu często jest afazja, czyli zaburzenie komunikowania się, stopień i typ tych zaburzeń jest różny. W przypadku uszkodzeń prawej półkuli, pacjenci też mają problemy z nawiązywaniem kontaktów, chociaż są one inne niż afazja, ale bardzo utrudniają funkcjonowanie w środowisku. W obu przypadkach, to znaczy po udarze lewej czy prawej półkuli, warto skonsultować się z neurologopedą (albo logopedą), który ustali plan terapii i powie jak należy postępować.