Jak pomóc osobie bliskiej będącej alkoholikiem?

Mój mąż pije. Ciągle obiecuje że już nie będzie, ale ciągle jest tak samo. Co robić?

Dzień dobry,

Proszę SAMEJ udać się do Poradni Leczenia Uzależnień i skorzystać z oferowanej pomocy osobiście.

Witam,

mąż musi sam zobaczyć, że jest alkoholikiem, sam musi zauważyć problem i zgłosić się na leczenie do specjalisty psychoterapii uzależnień. Natomiast ze względu na to, że niesie Pani razem z nim trud jego choroby i odczuwa jej skutki - zachęcam do udania się do Poradni Leczenia Uzależnień (zazwyczaj są to Poradnie na NFZ) i spotkanie się z psychoterapeutą. Tam dowie się Pani jak sobie radzić z zachowaniami męża, ale również jak radzić sobie ze swoimi emocjami w całym trudzie tej choroby.

To, co mogę podpowiedzieć na ten moment - ważne, żeby mąż mógł odczuć skutki swojego picia - należy więc np. nie spłacać za niego długów, nie załatwiać spraw, nie sprzątać po jego imprezach, nie kupowac mu alkoholu na "kaca". Poza tym warto rozmawiać z nim naokragło (jak jest trzeźwy) o tym, jak Pani to widzi, nazwać problem wprost uzależnieniem, dać mu telefon do kilku Poradni Leczenia Uzależnień. Zawsze mozna też się uda do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wyobrażam sobie, że to niełatwe kroki stąd moja sugestia, żeby poprosiła Pani o pomoc psychoterapeutę.

Pozdrawiam

Dzień dobry!

Mąż musi zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień.
Także Pani może tam otrzymać wsparcie i pomoc psychoterapeutyczną dla bliskich i rodzin osób uzależnionych.

Pozdrawiam!