Jak pomóc osobie chorej na depresję?

Jak pomóc osobie chorej na depresję, która z niewiadomych dla znajomych i rodziny przyczyn zaprzestała leczenia u swojego psychiatry oraz zrezygnowała z rozpoczętej terapii? Obecnie przestała przychodzić do pracy, przynosi tygodniowe zwolnienia od lekarza rodzinnego (dlaczego lekarze tak bezmyślnie wypisują zwolnienia?!).

Koleżanka jest w fazie manii, książkowy przypadek, bardzo pobudzona, agresywna i absolutnie nie pozwala do siebie dotrzeć. W przeszłości była leczona na oddziale, miała myśli samobójcze. Najgorsze jest to, że sama wychowuje syna, bardzo się o niego niepokoimy. Jak jej pomóc, jak namówić do leczenia?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Mimo ciężkiej choroby, Pani koleżanka jest osobą dorosłą i sama decyduje o swoim życiu. Ma prawo odmówić leczenia. Jeśli jednak jej stan będzie zagrażał jej życiu lub zdrowiu, albo ona będzie zagrażała swoim zachowaniem życiu lub zdrowiu innych osób, to możecie się starać o przymusowy pobyt na oddziale i leczenie psychiatryczne.

W tej chwili ważne jest, żeby rozmawiać z tą osobą i próbować wpłynąć na jej zachowanie. Do osoby chorej na chorobę psychiczną bardzo trudno jest dotrzeć, ale nie oznacza to, że nie należy próbować. Mogą Państwo zamówić wizytę domową lekarza psychiatry, by mógł sprawdzić stan tej pani. Jej bliscy także mogą konsultować się z psychologiem, by mieć szerszy pogląd na jej zaburzenia i możliwość pomocy.

Być może, że nastąpiły jakieś zmiany w życiu Pani koleżanki i dlatego zrezygnowała z leczenia. Warto o to dopytać i wspólnie z nią zastanowić się, co dalej robić.

Należy także monitorować stan dziecka i zaspokojenie jego potrzeb przez matkę. Choroba psychiczna matki może być przyczyną zaniedbania dziecka i powstania u niego deficytów rozwojowych. W razie konieczności należy zgłosić problem do OPS-u lub na policję. Można też postarać się dotrzeć do tej kobiety poprzez próbę uświadomienia jej, że jej choroba może wpłynąć nie tylko na jej życie, ale także życie jej dziecka. Warto próbować do niej dotrzeć za pomocą spokojnej rozmowy i odpowiednio dobranych argumentów. Dzięki tym działaniom sytuacja może się zmienić i zdecyduje się na ponowne leczenie.

Pozdrawiam