Jak pomóc osobie chorej na depresję dwubiegunową?

Witam. W rodzinie mojej żony jest osoba chora od wielu lat na depresję dwubiegunową. Wcześniejsza depresja zakończyła się 2-krotnym pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Choroba wyciszyła się na pewnie czas, ale niestety od około 3 lat następują okresowe nawroty choroby. Osoba ta jest pod stałą opieką lekarza psychiatry, ale wizyty są bardzo rzadkie (maksymalnie 2 wizyty rocznie) bez względu na stan zdrowia psychicznego. Przyjmuje na stałe leki wyciszające (niestety nie wiem jakie). Największym problemem jest to, że osoba ta uważa się za zdrową i każda próba umówienia spotkania się z lekarzem odbierana jest jako napaść i chęć ponownego wsadzenie do szpitala psychiatrycznego. Depresja dwubiegunowa objawia się czasowymi wymysłami paranoicznymi opartymi na zdarzeniach, które nigdy nie miały miejsca. Kiedyś głównym powodem/celem urojeń były problemy w pracy (zwolnienie), aktualnie będąc na emeryturze powodem znęcania psychicznego nad członkami rodziny jest rzekoma zdrada partnera. Nawroty chorobowe trwają kilka tygodni po czym ulegają czasowemu wyciszeniu i następuje faza przepraszania (skruchy). Niestety w momentach, gdy stan psychiczny jest lepszy nie ma możliwości skłonienia do wizyty kontrolnej u lekarza oraz zmiany przyjmowanych leków. Proszę o wskazówki jak rozmawiać i jak skłonić człowieka w takim stanie psychicznym do wizyty u swojego lekarza lub na podjęcie próby leczenia w inny sposób. Obecna sytuacja niszczy psychicznie całą rodzinę włącznie z niepełnosprawnym fizycznie synem.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

W leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych kluczowe znaczenie ma odpowiednia farmakoterapia. Powinna ona polegać na leczeniu profilaktycznym (przyjmowanie leków stabilizujących nastrój) oraz okresowym stosowaniu innych leków, w zależności od rodzaju aktualnego epizodu chorobowego.

W opisywanej sytuacji najważniejsze jest zmotywowanie chorego do częstszych wizyt u lekarza psychiatry, który będzie mógł tak dostosować leczenie, aby nie dochodziło do zaostrzeń choroby.

Najlepiej przedstawić leczenie jako korzyść - dzięki regularnym, częstym wizytom chory może uniknąć ponownej hospitalizacji.

Myślę, że w tej sytuacji największe znaczenie ma najbliższa rodzina - byłoby dobrze, gdyby mogli się dowiedzieć jak najwięcej o chorobie dwubiegunowej i związanych z nią problemach.
Wiele informacji na ten temat można obecnie znaleźć w internecie.

Serdecznie pozdrawiam