Jak pomóc osobie chorej na depresję nerwową?

Moj chlopak ma typowe objawy depresji nerwowej.Ma 33lata,problem trwa od dluzszego czasu,sadze zaczal sie od 3 lat,ale ostatnie 2tyg sa najgorsze.Rzucil prace,siedzi caly czas w domu,jest nerwowy,agresywny,nie przebiera w slowach,ciagle negatywnie osadza ludzi i ich postepowanie.Zaczal nawet nadluzywac alkoholu,od kilku dni codziennie jest pod jego wplywem.Nie da sie juz z nim normalnie rozmawiac,wszystko go denerwuje.Ma cele do ktorych nie potrawi dazyc.Widze,ze potrzebuje towazystwa ludzi,ale problem polega na tym,ze jest nie znosny,zaczyna wszystkich denerwowac. Nie wiem jak mu pomoc.Prosze o porade!!!!!!

ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie,

Problem z jakim borykacie się Państwo wymaga leczenia i diagnozy lekarza psychiatry. Myślę, że należałoby dokładnie ocenić jakie są przyczyny załamania Pani chłopaka, skąd wynika takie zachowanie,czy w jego rodzinie był problem alkoholowy itp. Bardzo niepokojące są agresywne zachowania wobec najbliższych, których intensywność narasta z dnia na dzień. Powinna Pani namówić partnera do wizyty u lekarza. Pani próbując mu pomóc może wzbudzać jego dodatkowy gniew, ponieważ to uświadamia mu, że jest bezradny. Jeżeli Pani chłopak istotnie cierpi na depresję nerwicową zaniedbanie leczenia będzie prowadziło do jego pogłębiania się.
Pozdrawiam