Jak pomóc osobie chorej na depresję, po próbie samobójczej?

  Moja koleżanka zachorowała na depresję, miała próbę samobójczą, a teraz jest po leczeniu szpitalnym. Bardzo się o Nią boję. Dzwonimy do siebie, bo mieszkamy daleko. Chciałabym Ją wspierać w tych trudnych chwilach, ale nie wiem, czy moje rozmowy pomagają. Sama mam usposobienie niezbyt optymistyczne a zachęcam Ją do walki o siebie, spacerów, przywoływania dobrych wspomnień, myśli. Trochę mnie to przerasta, bo czuję się odpowiedzialna za każde słowo i wydaje mi się, że nie jestem autentyczna. Proszę o fachową poradę. Jak mam pomóc a nie zaszkodzić?

KOBIETA ponad rok temu

 Witam!
Ciężko jest pomagać osobie w tak trudnej sytuacji. Jednak Pani stara się jak może i to jest bardzo cenne. Koleżanka może świadomie nie zdawać sobie sprawy, że te rozmowy jej pomagają czy dają jej siłę do przezwyciężania trudności, jednak wsparcie bliskich osób jest bardzo pomocne w walce z chorobą. Dlatego nawet kilka słów rozmowy czy sms do koleżanki pokazuje, że Pani się nią interesuje, a ona jest dla Pani ważną i wartościową osobą.
Warto, żeby dowiedziała się Pani więcej na temat depresji, gdyż to może pozwolić Pani zrozumieć sytuację koleżanki i jej myślenie (które zmienia się pod wpływem choroby). Jeśli jest to dla Pani za ciężkie, by rozmawiać z nią codziennie, może Pani umówić się z nią, że to ona będzie dawała znać, kiedy będzie chciała gadać. A na co dzień możecie np. pisać do siebie smsy i e-maile. Forma pisemna jest "bezpieczniejsza", ponieważ ma Pani kontrolę nad słowami i może dobrze przemyśleć treść wiadomości.

Pozdrawiam