Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję?

Od kilkunastu dni mój Chłopak miewa gorszy humor. Jest przygnębiony. Osowiały, nie ma chęci do robienia czegokolwiek. Najchętniej tylko siedzi w domu i tak naprawdę snuje się z kąta w kąt. Nie ma potrzeby, a raczej chęci nawet na proste codzienne czynności, takie jak np. mycie się. Potrafi kilka dni przeleżeć głównie w łóżku, nie goląc się itd. Ogólnie jest człowiekiem bardzo komunikatywnym. Od zawsze miał wielu znajomych, z którymi spędzał mnóstwo czasu. Teraz niechętnie do nich wychodzi, udaje, że nie ma go w domu bądź nie odbiera telefonu.

Nasz związek jest związkiem "na odległość", więc trudno jest mi cały czas go "kontrolować" z racji, że dzieli nas ok. 250 km. Widujemy się co kilka lub kilkanaście dni na żywo, ale zazwyczaj rozmawiamy za pomocą telefonu czy sms-ów. Kiedyś, gdy urywał nam się kontakt, nie gadaliśmy przez dłuższą chwilę itd., widziałam, że się irytuje tym faktem, brakuje mu rozmowy, tęskni itd., a teraz odnoszę wrażenie jakby nie sprawiało mu to żadnej różnicy. Jest to dla niego coś chyba normalnego i nieznaczącego, a kiedyś tak nie było. Nie wysypia się też ostatnio i mówi mi, że nie może zasnąć, budzi się bądź wręcz odwrotnie, śpi do 12/13 i później w dzień również. Cały czas jest zmęczony i brak mu energii.

Nie zauważyłam żadnej różnicy w odżywianiu się, ale jak już pisałam, nie mam możliwości sprawdzenia wszystkiego. Bardzo często również uważa się za kogoś bezwartościowego i ogólnie nienadającego się do niczego. Za wszystko obwinia siebie i rzekomo swoją bezradność i nieudolność. Dla mnie jest wspaniałym człowiekiem, ale on tego nie rozumie. Nie wiem, jak mu to przetłumaczyć. Może jakieś sugestie? Proszę mi pomóc. Strasznie martwię się o niego, bo nie wiem co mu jest i jak mu pomóc i go wspierać. Nie wiem nawet, jak leczyć taką depresję. Proszę o wyjaśnienia i odpowiedzi na pytania. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

Opisywane objawy są niepokojące i mogą wskazywać na depresję. Powinnaś przekonać chłopaka do wizyty u lekarza psychiatry, który postawi diagnozę i zadecyduje o formie leczenia. Stan, w jakim znajduje się Twój chłopak wymaga konsultacji ze specjalistą. Mimo najlepszych chęci i przekonywania, że jest wspaniałym i wartościowym człowiekiem nie zmieni to jego obecnego sposobu postrzegania świata. Ponieważ dzieli Was znaczna odległość, spróbuj porozmawiać z najbliższymi osobami chłopaka i wspólnie postarajcie się namówić go na leczenie.

Depresję leczy się farmakologicznie oraz poprzez psychoterapię, w zależności od jej rodzaju i nasilenia objawów. Im szybciej podejmie się leczenie, tym większe szanse na szybsze wyzdrowienie. Dlatego jeszcze raz namawiam do zgłoszenia się do lekarza psychiatry. Do Poradni Zdrowia Psychicznego można się zgłosić bez skierowania od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie!