Jak pomóc osobie, która boi się wychodzić z domu?

Chory boi się z domu wychodzić mowi ze ktos chce go zabić, że go śledzą samochody. Mówi że żona go zdradza a to nie prawda że go ktos obserwóje ma napady złości i agrsji wobec rodziny. Dodam że jest alkoholikiem. Proszę mi odpisać co to za rodzaj choroby i jak ją leczyć?

Dzień dobry, jeżeli jest alkoholikiem to może to być wynik picia alkoholu. Warto pomyśleć o odwyku i leczeniu. Jeżeli pacjent ma urojenia, zagraża sobie lub komuś można sądownie go ubezwłasnowolnić i skierować na przymusowe leczenie. Czasami to jedyny ratunek.
Pozdrawiam A. Pacia

Aby zaproponować skuteczne postępowanie, konieczna jest rzetelna diagnostyka. Dlatego zachęcam do skonsultowania się z poradnią zdrowia psychicznego lub/oraz specjalistą terapii uzależnień, bo uzależnienie od alkoholu negatywnie wpływa na całość funkcjonowania danej osoby.

Elżbieta Grabarczyk
Pracownia Pomocy Psychologicznej SALAMANDRA
http://ppp-salamandra.blogspot.com/

Witam serdecznie,

W przypadku nadużywania alkoholu może pojawić się psychoza alkoholowa. Opisane przez Panią objawy mogą o niej świadczyć. W tym przypadku niezbędne jest leczenie odwykowe. Należy udać się do psychiatry oraz terapeuty uzależnień. Warto pomyśleć o leczeniu dziennym (na oddziale), bo przypadek wydaje się być poważny.

Pozdrawiam,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA