Jak pomóc osobie, która cierpi na depresję?

powiedzcie mi jak pomoc osobie ktora wlasnie przez najbliższych ma depresje, nie rozumieją jej a wrecz bardziej pchają w ten stan ?

Witam,
przede wszystkim to, co można zrobić, to namówić na psychoterapię. Terapeuta wyjaśni na czym polega depresja i pomoże zatrzymać jej mechanizmy.
Jeśli osoba cierpiąca na depresję nie jest jeszcze gotowa na podjęcie pracy nad swoim stanem i nie rozumie co się z nią dzieje, można podsunąć jej publikacje na ten temat. Są dostępne broszurki, książki czy przykładowe ankiety dotyczące depresji.
Mam szczerą nadzieję, że dzięki dostarczeniu informacji czy zachęcie do podjęcia leczenia, bliska Panu osoba zdecyduje się na podjęcie pracy z depresją.
Trzymam kciuki

niewiadomo, czy jej stan, to juz depresja, i czy ma ja "przez najblizszych"....najlepiej zyczliwie ja akceptowac i namowic na jedna wizyte u dobrego psychoterapeuty, gdzie bedzie mogla zobaczyc pewne aspekty swojego stanu/zachowania/mechanizmy i sama podejmie decycje, czy chce sie tym zajmowac, czy nie. pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Przede wszystkim, aby komuś pomóc ta osoba sama musi tego chcieć. Bywa, że czasem my bardziej chcemy danej osobie pomóc niż ona sama sobie. Zatem jeśli dana osoba, ma symptomy depresji warto podpowiedzieć jej jakie są możliwości radzenia sobie ze złymi nastrojami np. zasugerować psychologa, czy psychoterapeutę - który w efekcie zdiagnozowałby stan pacjenta i zadecydował, czy potrzebna jest również terapia farmakologiczna u psychiatry. Powodów do obniżonego nastroju może być wiele, dopiero podczas sesji terapeutycznych można szukać jej przyczyn. To w jaki sposób rodzina przyczynia się do stanu danej osoby jest również analizowane podczas wywiadu psychologicznego. Z pewnością psycholog również poda sposoby jak radzić sobie z danymi emocjami. Zatem proponowałabym głównie podawać pozytywne przykłady efektów psychoterapeutycznych, tak aby zachęcić tę osobę do skorzystania z profesjonalnej pomocy.

Witam, list nie jest podpisany, jednak po wrażliwości domniemywam, iż autorem jest kobieta, która odczuwa bezradność wobec obserwowanej przez nią sytuacji. Wnioskuję, że jakaś konkretna osoba znajduje się w stanie depresyjnym (z diagnozą?) i przyczyną jej depresji są zachowania rodzinne, rodziców, ta osoba wciąż zamieszkuje z nimi i doznaje wciąż nieprzychylności, niezrozumienia. Czyli znajduje się w sytuacji "patowej". A Pani chcąc jej pomóc, pyta jak to zrobić? Warto byłoby zadbać o to, aby ta osoba znajdowała się pod opieką nie tylko psychiatry, który stosuje leczenie lekami, ale także psychologa, psychoterapeuty, który leczy emocje i pomaga przyjrzeć się sobie w danej sytuacji. Różne są stany depresji i różne czasy wychodzenia z depresji, jednak trzeba przygotować się na leczenie trwające około roku. Pani może wspierać tę osobę i pomagać jej myśleć realnie, a przede wszystkim być otwartą na słuchanie tej osoby, aby mogła w Pani towarzystwie odczuwać bezpieczeństwo i wygadać swoje bóle i cierpienia.
Maria Fraszewska