Jak pomóc osobie, która ma problemy z pamięcią?

Problem dotyczy mojej mamy. Ma 55 lat i ostatnio zauważyłam u niej coraz większe problemy z pamięcią. Nie pamięta faktów z poprzedniego dnia, tego co jej mówiłam lub ona mi, itp. Zawsze mówiła, że ma słabą pamięć, ale aż tak nie było. Dodatkowo moja mama miała w młodszym wieku problemy z nerwicą, non stop ma wiele problemów i stresu. Niezbyt spieszy się jej do lekarza, a twierdzi również, że tabletki czy inne produkty nie działają. Martwię się o nią, ponieważ nie jest jeszcze stara, a coraz mniej się jej chce, jej mama - moja babcia, ma bardzo duże probemy z pamięcią, nie pamięta tego, co mówiła minutę temu, cały czas powtarza to samo, jest zupełnie niesamodzielna. Jak mogę mamie pomóc? Zaciągnąć ją do lekarza, czy próbować ją skłaniać do brania leków?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję, że Pani napisała i podzieliła się swoimi niepokojącymi symptomami, występującymi u Pani Mamy, którą postrzegam jako
biologicznie (jeszcze!) młodą Kobietą.

Tak nie musi być!

Może odniosę się do tego, co jest fundamentem dobrostanu fizycznego i psychicznego.
Okazuje się, że tak zwany dobrostan fizyczny i psychiczny (aż!) w ok. 70 % zależy od stylu życia.
A więc od odpowiedniego odżywiania, suplementacji, aktywności fizycznej, dotlenienia organizmu, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne, medytację, jogę, tai chi oraz od zdrowego i pozytywnego myślenia.

Moim zdaniem na dobrostan pozytywnie wpływa miłość, zdrowie, relacje z Rodziną, Bliskimi oraz przyjaźni, wspierający Ludzie wokół, tzw. "dmuchający w skrzydła"...

Kluczowe znaczenie ma zdrowe i pozytywne myślenie, które z kolei przekłada się na zdrowe i pozytywne życie.
Motywacja i powodzenie w każdym przedsięwzięciu zależą od wiary i myśli, w To, w Co się wierzy.
To, co robimy i to, co czujemy jest konsekwencją Naszego myślenia.

Odpowiadając na Pani bezpośrednie pytanie, zachęcałabym Panią do zainspirowania Mamy do osobistej konsultacji neuropsychologicznej, celem diagnostyki funkcjonowania poznawczego (m. in. pamięć, koncentracja) oraz diagnostyki endokrynologicznej.

Kluczowym jest diagnostyka poziomu witamin, takich jak z grupy B
jak: wit. B1, B2, B3, B6, B12, magnez, wit. D3, kwas filiowy i selen.
Niedobory w/w (również!) mogą przyczyniać się do obniżenia zdolności koncentracji, roztargnienia, uczucia permanentnego zmęczenia, nawet! depresji, czy amnezji...

Podsumowując, myślę, że udało mi się zadowolić Panią wyczerpującą odpowiedzią, w której zawarłam zależne mające kluczowe znaczenie dla zadowalającej kondycji psychicznej, jaki i fizycznej.

A są to zależne, na które mamy wpływ..., choć są i takie na które nie mamy wpływu...?

Gdyby miała Pani życzenie rozmowy ze mną, na powyższy temat, zapraszam serdecznie do kontaktu :)

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia, dla Pani i Pani Mamy!

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

Zdecydowanie trzeba wybrać się do lekarza, bo tylko porządna diagnoza jest w stanie pomóc - branie leków bez diagnozy to szkoda czasu i pieniędzy. Ma Pani rację, że te problemy z pamięcią nie są typowe dla 55-latki, już bardziej typowe dla osoby w wieku Pani babci. Jeśli przyczyny medyczne zostaną u Pani mamy wykluczone, warto wybrać się do psychologa lub psychiatry bo stan psychiczny także może mieć wpływ na funkcjonowanie pamięci. Pozdrawiam i życzę powodzenia!