Jak pomóc osobie, która musi odbyć karę w więzieniu?

Mój brat chce sie zabic bo dostał wyrok i musi isc odbywac kare do więzienia... dla niego wiezienie jest czyms najgorszym na swiecie.. nigdy nie umie sobie sam radzic z problemami ciągle trzeba go niańczyć.. naduzywa duzą ilosc alkoholu 2 razy juz był w szpitalu psychiatrycznym bo za duzo pił i widział jakies zjawy.. boje sie ze jak sie napije to moze to zrobic jak mu pomóc gdzie sie zgłosic?? on ciągle powtarza ze sie powiesi a ja wiem ze moze to zrobic.. pomocy!!

jesli brat jest pelnoletni, to jedyne co moze Pani zrobic dla niego, to namowic go na konsultacje u dobrego psychoterapeuty, gdzie porozmawia o swojej sytuacji i albo znajdzie w sobie motywacje do psychoterapii (wtedy sam sobie pomoze), albo nie bedzie mial motywacji do terapii i zmian, wtedy niewiele mozna mu pomoc.
samobojstwa i mowienie o samobojstwie maja wiele dynamik...Pani moze zglosic ze swoim lekiem w tym temacie sie do dobrego psychoterapeuty, ktory zajmuje sie tez ustawieniami systemowymi rodzin i tam okaze sie co jeszcze mozna zrobic.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza

Pisze Pani, że brata trzeba niańczyć. Nie da się jednak niańczyć dorosłej osoby. Nie jest Pani odpowiedzialna za życie brata i pomimo najszczerszej chęci pomocy, ma Pani ograniczony wpływ. Wygląda jednak na to, że w pewnym sensie żyje Pani życiem brata. Być może brat podświadomie wykorzystuje tę sytuację, bo czerpie z niej korzyści. Nadmierna opieka zwalnia go z odpowiedzialności za własne życie i czyny. Tym bardziej, że wspomina Pani, iż brat jest uzależniony. Brat oczywiście potrzebuje leczenia psychoterapeutycznego, lecz nie można go do tego zmusić. To on musi podjąć decyzję o wzięciu odpowiedzialności za własne życie. Z Pani opisu rozumiem, że brat - pomimo pobytów w szpitalu psychiatrycznym - nie ma zdiagnozowanej konkretnej choroby psychicznej i nie jest ubezwłasnowolniony. Oprócz zachęcania brata do podjęcia leczenia, proponuję aby Pani również wybrała się na psychoterapię do wykwalifikowanego specjalisty, aby przepracować własne emocjonalne obciążenia.