Jak pomóc osobie, która nie chce iść do lekarza?

Mój mąż (45 lat) cierpi na depresję, ale nie chce pomocy znikąd. Na moje prośby i tłumaczenia mówi: po co? Problemy w firmie, stres, kłopoty, zachwiane poczucie bezpieczeństwa stało się zbyt duże dla człowieka, który jest filarem rodziny.

Próbowałam pomóc, ale nie udaje się. Wyjazd poza miasto też nie przyniósł rezultatów. Mąż zamyka się w sobie coraz bardziej - boję się o niego i jego myśli. Proszę o pomoc. Może są jakieś leki dostępne bez recepty, które pomogą w I etapie drogi do leczenia? Joanna

Witam!

Musi Pani zrozumieć, że mąż jest dorosłym człowiekiem i nie może go Pani do niczego zmusić. Może go Pani zachęcać i przedstawiać mu pozytywy rozpoczęcia leczenia.

Myślę, że nie powinna Pani sama eksperymentować z lekami bez recepty na własną rękę. Może Pani za to skorzystać z pomocy psychiatry - sama do niego pójść, przedstawić sytuację męża i dowiedzieć, czy wskazane są jakieś leki. Lekarz psychiatra może też odbyć wizytę domową i podczas niej przeprowadzić rozpoznanie u męża.

Warto też skorzystać z pomocy psychologa. Myślę, że wskazana jest ona zarówno mężowi, jak i Pani.

Jest Pani obecnie w bardzo trudnej sytuacji i Pani emocje teraz narastają. Proszę pamiętać, że Pani stan psychiczny jest równie ważny, jak stan Pani męża. Nie może Pani zapominać w tej sytuacji o sobie. Dlatego warto, żeby poszukała Pani pomocy zarówno u psychiatry, jak i u psychologa

Pozdrawiam