Jak pomóc osobie, która się tnie?

Mam koleżankę, która się tnie już od dawna. Ma 17 lat. Nie radzi sobie i zastanawia się nad tym, czy powiedzieć o tym wychowawczyni. Czy wychowawca ma obowiązek zgłaszać takie sprawy rodzicom? Czy w ogóle może jej w jakikolwiek sposób pomóc?

Może sie zgłosić do szkolnego psychologa, pedagoga, ale i do dowolnego nauczyciela. Im szybciej rodzice trafią na terapię, tym lepiej dla koleżanki... Bez rodziców wiele się nie pomoże, proszę więc sie nie bać, ze sie dowiedzą. Wręcz powinni.

Witam,
Opisane zachowania koleżanki należą do kategorii zachowań autoagresywnych, które najczęściej są objawem poważnych trudności emocjonalnych. Radziłabym aby udała się ona raczej do psychologa szkolnego a najlepiej do psychoterapeuty w Poradni Zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Konsultacja z jej rodzicami najprawdopodobniej będzie w tej sprawie konieczna.
pozdrawiam

Witam. Dobrze, że pani interesuje się koleżanką bo ta na pewno potrzebujue pomocy. Pójście do wychowawcy może byc na początek dobrym pomysłem a wychowaca niekoniecznie musi powiedzieć to dalej. Mioże rozmowa z osobą dorosłą jej pomoże jednak wątpliwe czy na pewno. No i trudno powiedzieć jak zareaguje wychowawca, ale raczej trzeba to powiedziec aby pomóc koleżance.
Magdalena Brabec