Jak pomóc osobie nieletniej, nad która znęca się psychicznie rodzina?

Mój chłopak ma 16 lat, mieszka obecnie z matka i ojczymem, którzy nie dają mu żyć, znęcają się nad nim psychicznie. Ciągłe awantury w domu nie pozwalają mu normalnie funkcjonować. Dostaje alimenty od ojca, które matka wydaje na swojego faceta i trojkę młodszych dzieci (z 2 małżeństwa), a jemu nawet nie daje na bilety do szkoły - chłopak przez to musi codziennie chodzić po 27 km, bo nawet mu na busa nie daje. Już ma tego wszystkiego dosyć. Nie pozwalają mu wejść do kuchni ani do łazienki po 21., a dzisiaj się dowiedziałam, że matka go uderzyła po twarzy, wyrzuca go ciągle z domu, nie raz spał w jakimś starym aucie nakryty kocem :(. Raz już próbował sobie odebrać życie, boję się, że to się powtórzy. Co można zrobić w tej sprawie? Gdzie pójść, żeby uzyskać jakąś pomoc dla niego? On od rana do wieczora chodzi po mieście, bo w domu nie daje rady wytrzymać, a teraz nawet nie ma dokąd wracać, bo go wyrzucili :( i to tak zupełnie bez powodu. Proszę o pomoc! :(

Witam!

Sprawa Pani chłopaka jest bardzo poważna i należy zawiadomić o tym odpowiednie instytucje. Przemoc i zaniedbanie względem dzieci są karalne. Warto zwrócić się o pomoc do Fundacji Dzieci Niczyje, która zajmuje się interwencją w takich sprawach. Ta fundacja prowadzi także telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 (bezpłatny), gdzie można zgłosić problem.
Warto również zainterweniować w sprawie chłopaka w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w Centrum Interwencji Kryzysowej lub Centrum Pomocy Rodzinie. Jeśli jest Pani na to gotowa, może także tę sprawę zgłosić na policję. Warto jednak najpierw zapewnić Pani chłopakowi opiekę psychologiczną i socjalną. Wymienione fundacje i ośrodki zapewniają taką pomoc i wsparcie.

Pozdrawiam