Jak pomóc osobie o słabych nerwach?

Witam. Niedługo z moim chłopakiem wybieramy się na rodzinny zjazd. Dla niego to ogromnie stresujące przeżycie ponieważ będzie znał mało osób i nie pomaga mu też fakt, że jest raczej niepewnym siebie człowiekiem i ma bardzo słabe nerwy, tzn. kiedy ma jakiś ważny egzamin boli go brzuch i nie raz musi iść do ubikacji. Przez to na samą myśl o wyjeździe mówi, że nie będę miała z niego pożytku, bo on z nerwów nie będzie ani nic jadł ani był zbyt rozmowny. Chcę żeby wypadł dobrze a przy tym dobrze się czuł wśród mojej rodziny. Mam pytanie: jak mogę mu pomóc żeby się tak nie denerwował, czy zwykłe powiedzenie "zrób to czego się boisz a strach zniknie" coś da?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Poczucie własnej wartości i pewność siebie mają przeogromny wpływ na nasze życie, na kontakty z innymi ludźmi, na to co osiągamy.
Z tego co piszesz rzeczywiście Twój chłopak bardzo mocno przezywa rożne sytuacje – egzamin, spotkanie z nieznanymi mu osobami. Piszesz, że nie jest on pewny siebie i to sprawia ze nawet spotkanie z Twoją rodziną jest dla niego "ogromnie stresującym przeżyciem”. Rodzi się pewne pytanie: czy to nieśmiałość? Czy tez stan wymagający interwencji? Niełatwo odpowiedzieć na te pytania po Twoim liście, trudno wnioskować skąd się biorą problemy Twojego chłopaka.
Myślę że Twoje dobre intencje aby wypadł jak najlepiej przed Twoja rodziną i się nie denerwował mogą go jeszcze bardziej spiąć i zestresować.
Porozmawiaj z nim, spróbuj się od niego dowiedzieć czego tak naprawdę się boi w tym spotkaniu, zapewnij ze Twoja rodzina go dobrze przyjmie. Postaraj się zrozumieć to czego się boi, nie zaprzeczaj jego lękom, nie neguj. Zapewnij, że martwisz się o niego i chcesz mu pomoc, ewentualnie zasugeruj delikatnie wizytę u psychologa.
W porzekadle, które przytoczyłaś jest sporo prawdy, lecz trzeba uważać aby nie przesadzić. Zachęcaj go stopniowo do różnych działań, chwal za każdy nawet drobny sukces.
Pozdrawiam