Jak pomóc osobie po wypadku samochodowym?

Mam problem.Z mężem po moim porodzie wracaliśmy się z dzieckiem ze szpitala.Mieliśmy wypadek samochodowy.Ja miałam wstrząs mózgu,dziecku nic się nie stało,ale mąż miał połamane żebra i potrzebował mojej nerki.Po wypadku całkowicie mu odbiło i szaleje bo zdał sobie sprawę,że życie ludzkie jest kruche.Jak mu pomóc?Proszę o pomoc.

Witam Panią
Mąż doznał silnego urazu psychicznego, który może powodować
różne zaburzenia psychiczne lub somatyczne.
Myślę, że Pani mąż powinien skorzystać z pomocy psychologa.
Im dłużej będzie zwlekał, tym większe spustoszenie doznana
trauma spowoduje w jego psychice i w jego życiu.
Zachęcam do psychoterapii, która jest najskuteczniejszym
sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia właściwego
rozwiązania problemu.
Gdyby chcieli Państwo porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam serdecznie,

Pisze Pani o obecnych problemach męża, które pojawiły się na skutek wypadku samochodowego. Wydaje się to Pani szaleństwem, ponieważ przesadnie podkreśla, że życie ludzkie jest kruche. Mąż jest bardzo zestresowany i napięty po wypadku, doznał urazu, pojawiły się trudności natury psychicznej.
Właściwym kierunkiem będzie skorzystanie z pomocy psychologa/psychoterapeuty. Mąż powinien się skonsultować i porozmawiać o minionych przeżyciach, aby odbierać to racjonalnie i unormować swoje funkcjonowanie.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Witam, w przypadku przeżytych traum najlepiej sprawdza się terapia EMDR do której bardzo zachęcam Pani męża (niestety nie prowadzi się jej przez tel czy skypa, dlatego trzeba szukać specjalistów w okolicy). Niestety nad tak trudnymi wydarzeniami jakim jest otarcie o śmierć ciężko przejść do porządku dziennego, z różnych względów Pani poradziła sobie z tą sytuacją "lepiej" niż mąż (który w dodatku potrzebował jeszcze Pani pomocy, co niewątpliwie spotęgowało traumę). Oczywiście to od męża zależy czy da sobie pomóc i zgłosi się do specjalisty, nie da się jednak ukryć że w tym wypadku fakt, że "czas leczy rany" nie do końca się sprawdza, dlatego warto sobie ten proces przyspieszyć, po to żeby jak najszybciej ponownie cieszyć się życiem. Pozdrawiam, Monika

Witam Panią.
Pisze Pani, że mężowi po wypadku "odbiło" i że "szaleje". Nie wiem jakie dokładnie zachowania ma Pani na myśli, ale rozumiem, że w mężu wystąpiła jakaś zmiana, z którą Pani jest trudno wytrzymać, być może pojawiły się lęki?

Sugeruję, aby Pani udała się na konsultację do psychoterapeuty w świecie realnym i porozmawiała o tym, co Panią martwi. Prawdopodobnie wskazane byłoby też takie spotkanie męża, a może Wasze wpólne?
Po dłuższej rozmowie i rozpoznaniu problemu psychoterapeuta zapewne wskaże właściwą formę pomocy dla Państwa.

Pozdrawiam i życzę odzyskania spokoju i radości życia.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
www.pomocpsychologa.pl
www.facebook.com/Agnieszka.Dymska