Jak pomóc osobie uzależnionej od marihuany?

Mój chłopak ma z tym problem. Jakiś rok temu definitywnie przestał palić, jednak ostatnio powiedział mi, że wie, że ma z tym problem, że ma ogromne długi, że pali sam i ma tego dosyć. Chce, żebym mu pomogła, on chce się odciąć od dawnego towarzystwa (palą, ale nie są uzależnieni w takim stopniu jak on). Często z nim rozmawiam o konswkwencjach, o jego przyszłości. Proszę jednak o radę, jakie podejmować tematy, w jakim kierunku ma zmierzać ta rozmowa. Nastawiłam się na to, aby to on mówił, a ja będę słuchała, potrzebuję jednak wskazówki, abyśmy wybrnęli z tego ślepego zaułka.

KOBIETA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Uzależnienie od marihuany ma charakter psychologiczny, co wymaga niezwykłej siły woli i determinacji ze strony nałogowego palacza. Trudno obejść się w tej sytuacji bez wsparcia ze strony psychologa zajmującego się terapią uzależnień. Odcięcie się od dawnego towarzystwa to ważny krok, ale trudny. Palacze marihuany nieświadomie przyciągają się. Bardzo często zdarza się tak, że ktoś kto odcina się od jednego palącego towarzystwa, wpada w inne, które jak się okazuje również korzysta z tego rodzaju używek. To często poruszany problem przez osoby próbujące skończyć swoją przygodę z trawką. I choćby z tego względu warto zaproponować partnerowi spotkanie z psychoterapeutą.

Moim zdaniem wyjście z tego ślepego zaułka - czy jak to Pani dobrze określiła wybrnięcie - jest trudne i wymaga specjalistycznej pomocy. Pani może pomóc ukochanemu rozmową, wysłuchaniem, wspieraniem go w dążeniu do celu, w wytrwałości w uczęszczaniu na psychoterapię. Natomiast rozmowa o charakterze terapeutycznym w związku może być przyczyną konfliktów, dlatego gorąco namawiam do konsultacji z psychologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!