Jak pomóc osobie z podejrzeniem hipochondrii, która ma zaburzenia równowagi?

Witam. Podejrzewam hipochondrie u mojego przyjaciela. Rok temu miał zaburzenia równowagi, bóle głowy potem to minęło, wykryto mu maleńkie zmiany w mózgu, które są nieaktywne i przepuklinę przełykową i w kręgosłupie szyjnym. Ogólnie po zrobieniu badań wszystko ma w normie. Potrafi godzinę mówić o swojej chorobie i ciągle powtarza jaki źle sie czuje. Gdy minęły bóle rąk teraz jest drętwienie twarzy i ból gardła. Jak mogę mu pomóc? Na prośby by udał się do psychologa pozostaje głuchy.

Opisane przez Panią objawy, przy wykluczeniu somatycznego podłoża zaburzeń faktycznie sugerowałyby zaburzenia o podłożu nerwicowym. Konsultacja z psychologiem i/lub lekarzem psychiatrą jest zdecydowanie wskazana. Jeśli jednak przyjaciel na ten moment odmawia leczenia, jedyną metodą jest stawianei granic np poprzez zamykanie tematu chorób i podkreślanie, co w sytuacji przyjaciela należy zrobić, odmawianie rozmawiania na temat chorób podkreślając przy tym ich brak celowości (jeśli przyjaciel odrzuca realny sposób poradzenia sobie z zaburzeniami) itp. Najlepszym bowiem sposobem poradzenia sobie z zaburzeniami nerwicowymi jest podjęcie psychoterapii. Zainteresowany musi być jednak przekonany i zmotywowany do jej podjęcia.

Dzień dobry. Zdecydowanie wymagana jest konsultacja Pani przyjaciela z psychologiem. Jeżeli jednak nie jest skłonny do podjęcia współpracy w tym zakresie, warto by Pan udał się do psychologa celem omówienia metody przekonania przyjaciela do takich działań. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/