Jak pomóc osobie z zanikami pamięci?

Witam! Wraz z narzeczoną mamy problem z jej babcią mianowicie babcia ma zaniki pamięci i to dosyć spore, ciągle awantury w domu bo ktoś jej pieniądze ukradł a to gada, że jej ktoś krew spuszcza w nocy i sprzedaje ruskim, że przez podłogę jej zęby jej wyrywają i sprzedają, że rentę jej ktoś kradnie. Oczywiście to wszystko bajka, chomikuje jedzenie za łóżkiem, gada z kimś jak nikogo w pokoju nie ma, chodzi do sąsiadki i wszystko gada już nawet wizytę z opieki mieliśmy bo sąsiadka głupia w to uwierzyła. Na szczęście pani na wizycie stwierdziła, że babcia jest chora i odpuściła. Moja babcia miała to samo i dostała od neurologa jakieś krople które dodawało się do herbaty i babcia robiła się normalna ale niestety nie pamiętamy jej nazwy a neurolog babci mojej narzeczonej przepisuje jakieś tabletki które nic nie pomagają. Może ktoś wie jak się nazywają te krople? Potrzebujemy serio pomocy bo nie da się żyć z takim człowiekiem, ciągłe kłótnie i wyzwiska i skargi do sąsiadów. Proszę o pomoc!

Witam,

wiele wskazuje na to, iż babcia cierpi z powodu choroby otępienny najpewniej typu alzheimerowskiego- choć do postawienia diagnozy konieczne byłoby badanie lekarskie i testy funkcji poznawczych. Ponadto wykluczenie somatycznego podłoża zaburzeń pamięci (np niedobór witaminy B12, inna choroba ogólnoustrojowa lub choroba mózgu).
Podstawą leczenia powinny być leki prokognitywne- a wiec leki usprawniające pamięć i hamujące postęp otępienia. Farmakoterapia zaburzeń zachowania i zaburzeń psychotycznych powinna być stosowania rozważnie, jako dodatek do leczenia podstawowego (jak np wspomniane krople dodawane do herbaty- to prawdopobnie był neuroleptyk- haloperidol lub risperidon). Absolutnie odradzam samodzielne stosowanie i dawkowanie tego typu leków, ze względu na możlwe objawy uboczne oraz bezpieczeństwo ich stosowania u osób starszych.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
www.neurocareclinic.pl