Jak pomóc partnerce, która się samookalecza?

witam! proszę powiedzieć mi gdzie się mam udać z moją partnerką i jak mam jej pomóc... czy wystarczy psycholog albo jakaś terapia czy konieczna jest wizyta u psychiatry? problem polega na tym że wygląda na osobę bardzo spokojną ale jest kłębkiem nerwów, gdy coś jest nie po jej myśli dostaje szału, rani samą siebie (samookaleczenia), jest bardzo zazdrosna, ma niską samoocenę, wiem z czego wynikają jej zachowania ale nie wiem jak jej pomóc, dość ciężko do niej dotrzeć... jak mogę jej pomóc?

Witam,

niech Pan ją przekona, że powinna pójść do psychoterapeuty ewentualnie do psychiatry.
przekona tzn, wytłumaczy a nie zmusza bo to ona musi chcieć dać sobie pomóc.
Nikogo nie można przymusowo leczyć chyba, że występuje zagrożenie życia.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Samookaleczenie się jest reakcją na doznane w przeszłości cierpienia emocjonalne, które były zbyt trudne do poradzenia sobie z nimi.

Pyta Pan, jak może pomóc partnerce?- być po prostu obecnym przy partnerce, ważne jest, żeby wspierać ją emocjonalne i nie oceniać.

Sugeruję, jak najszybszą konsultację i pracę z psychologiem, celem podjęcia terapii.
Aby przepracować przyczyny objawów ranienia samej siebie i niskiej samooceny.

W ramach NFZ-tu jest jakiś czas oczekiwania (skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego otrzyma Pani od lekarza pierwszego kontaktu) lub prywatnie.

Życzę powodzenia Panu i Partnerce
Irena Mielnik-Madej

Witam, proszę skorzystać z pomocy psychologa. Być może będzie też potrzebna pomoc lekarza psychiatry. Proszę poza tym robić to co do tej pory, wspierać ją, słuchać, nie oceniać (http://www.psychiatria.pl/artykul/samookaleczanie-sie-a-autoagresja-i-depresja/18520.html).
Przesyłam link gdzie znajdzie Pan pomoc:
https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/PrzychodnieSpecjalistyczne
Pozdrawiam serdecznie

Podejrzewam, że Pana partnerka boryka się z wieloma problemami i trudnościami - zapewne bolesnymi i utrudniającymi normalne funkcjonowanie oraz cieszenie się życiem, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie psychoterapii u psychologa, który posiada dodatkowo uprawnienia psychoterapeuty.

Życzę powodzenia!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl