Jak pomóc partnerowi nadużywającemu alkohol?

Dobry wieczór.Mam na imię Aneta i mam 28lat.Mam chłopaka,który nadużywa alkoholu.Jak mogłabym mu pomóc?terapie odwykowe nie zawsze przecież są skuteczne.Jestem osobą,która niepotrafiła by odejść od swego partnera,bo boję się cierpienia.On by mnie nie zostawił,a ja mogłabym ale doświadczyłam,jak wygląda cierpienie.Oczywiście każdy mi tłumaczy,bym go zostawiła,ale ja się boję tego właśnie cierpienia,tej pustki...

Dobry wieczór, decyzja o podjęciu terapii związanej z uzależnieniem jest przede wszystkim decyzją osoby, której dotyczy problem. Myślę, że warto porozmawiać z partnerem na temat Pani spostrzeżeń i obaw. Taka rozmowa może pozwolić mu na zauważenie trudności. Inną sprawą jest Pani rola w związku. Ta z kolei decyzja zależy od Pani. Jeśli byłaby Pani zainteresowana uzyskaniem wsparcia oraz poznaniem mechanizmów uzależnienia i funkcjonowania w związku z nim rodziny może warto byłoby udać się na spotkanie dla członków rodzin osób uzalenionych. Takie konsultacje mają zwykle miejsce w ośrodkach dla osób uzależnionych
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
https://poznacsiebie.pl

Po pierwsze - relacja podszyta strachem prowadzi najczęściej do negatywnych skutków (m.in. kłótni, niskiej samooceny, wikłania się w problemy, braku zaufania i zrozumienia, a nawet przemocy). Warto zatem przemyśleć motywy, dla których chce Pani pozostawać w omawianym związku. Jeśli jest to tylko lęk przed pustką, doradzałabym Pani udać się na konsultację psychologiczną podczas której omówi Pani ten lęk, podbuduje swoją pewność siebie i samoocenę.
Po drugie - partnerowi nadużywającemu alkoholu doradzam udać się na terapię uzależnień z psychoterapeutą, bądź też spotkania grupowe np. AA.