Jak pomóc pijącej osobie w depresji?

Problem dotyczy mojego narzeczonego. Po kolei: ma 40 lat, od trzech lat jesteśmy razem.Od jakiś dwóch miesięcy coś się z nim dzieje. Jest ciągle zmęczony (fakt, dużo pracuje), nie ma ochoty wyjść z domu, gdy wraca z pracy -  siada przed komputerem i może tak bezmyślnie spędzić parę godzin. Dużo je, szczególnie późnym wieczorem, nie może zasnąć, a rano się obudzić, ma bóle stawów.

No i najgorsze - zaczął pić (wcześniej był abstynentem). Nie ma na nic ochoty, na wszystko narzeka. On jest z natury samotnikiem, z raczej pesymistycznym nastawieniem do życia. To ja zawsze go "ciągnęłam za uszy". Ale teraz już nie daję rady. Myślę o rozstaniu (ten alkohol przeważył), ale chcę się upewnić czy to jego wina, czy choroba. Dziękuję za odpowiedź, Monia.

Witam!

Problemy Pani partnera powinny być skonsultowane z lekarzem psychiatrą. Możliwe, że opisane przez Panią objawy są wywołane trudną sytuacją w pracy i przemęczeniem, od którego partner ucieka w alkohol. Z drugiej strony, mogą się u niego rozwijać poważne zaburzenia psychiczne. Stwierdzić to może psychiatra w trakcie wizyty. Może Pani spróbować namówić partnera na taką konsultację.

Sytuacja w Pani związku jest trudna z powodu zmiany zachowania partnera. Jednak decyzja o odejściu od niego powinna należeć do Pani. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do przyszłości tego związku, warto znaleźć wszystkie za i przeciw tej relacji. Wtedy powinna to Pani dokładnie przemyśleć i zadecydować, co dalej.

Pozdrawiam.