Jak pomóc pobitej przyjaciółce?

Witam. Moja przyjaciółka, wraz z dobrym kolegą, który w naszym domu był bardzo gościnnie przyjmowany, wybrała się na wesele, jako jego osoba towarzysząca.

Kolega ten - Marcin - bardzo starał się zawsze o jej względy i często pytał ją wprost czy mogą być razem. Ona zawsze dawała mu odpowiedź odmowną oraz możliwość zostania przyjaciółmi. Chłopak ten nie pogodził się z tą sytuacją, a na weselu, kiedy jego rodzina pytała, czy są razem nie dawał odmownej odpowiedzi. Już przed końcem imprezy (poprawin) Kasia wyszła na papierosa z pewnym chłopakiem. Pojawił się tam Marcin, uderzył Kasię w twarz aż upadła oraz ją zwyzywał od najgorszych. Kasia nie może się z tego otrząsnąć, a ja nie wiem jak jej pomóc - wiem, że są to objawy wstrząsu pourazowego, ale wiem też, że ona do psychologa nie pójdzie. Ma objawy takie jak bezsenność, smutek oraz stany lękowe. Czesto też słysze "źle mi".

Rozmawiam z nią często i ma ona świadomość, że to nie jej wina, że on nie miał prawa - jest inteligentna i zdaje sobie sprawę z sytuacji, jednak niezależnie od niej ogarnia ją smutek z powodu zaistniałej sytuacji. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Pani koleżanka przeżywa trudne chwile i bardzo pozytywne jest, że Pani ją wspiera i stara się jej pomóc. Koleżanka stała się ofiarą przemocy i została przy tym upokorzona w miejscu publicznym. Bardzo ciężko jest się z tym pogodzić i zrozumieć, dlaczego tak się stało.

Pani koleżanka odczuwa zapewne poczucie winy i wstyd związane z zaistniałą sytuacją. Jeśli nie chce iść do psychologa, to może zaproponować jej Pani rozmowę z konsultantem telefonu zaufania. Będzie miała szansę na otrzymanie profesjonalnej pomocy. Pani natomiast powinna dalej otaczać ją zrozumieniem i pomocą.

Pozdrawiam