Jak pomóc bulimiczce?

Dzień dobry Pani. Piszę, ponieważ zainteresowała mnie Pani wypowiedź odnośnie odpowiedzi na pytanie "Jak wyjść z kompulsywnego objadania się?". Moja siostra od 7 lat zmaga się z zaburzeniami odżywiania. Na początku była anorektyczką, od kilku lat jest bulimiczką. Dlatego postanowiłam napisać do Pani. Bardzo proszę o podpowiedź, jak jej można pomóc? Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy jak to naprawdę wygląda. Mieszkałyśmy w innych miastach. Teraz od kilku miesięcy mieszkamy znowu razem i widzę to naocznie i jestem przerażona. Chcę jej pomóc, lecz nie wiem jak. Każdego dnia widzę jak się z tym wszystkim męczy: jedzenie + codzienność typu szkoła, znajomi itp., życie... po prostu serce się kraje. I tak dzień za dniem.

Chodzi od roku do psychologa, jednak terapia nic nie daje. Ona sama powiedziała, że zatoczyła koło. Zastanawiam się dlaczego nie pomogła. Dlaczego nie widać efektów. Raz w tygodniu godzina, czasem dwa razy w tygodniu przez cały rok - wydawało mi się, że to pomoże. W czym może tkwić problem? Przy tym mam pytanie, czy psycholog to samo, co psychoterapeuta? Może po prostu jest u złej osoby, w sensie nieodpowiedniej dla jej problemów? Co robimy nie tak? Jak znaleźć specjalistę, z którym praca przyniesie wyniki? Chciałam także zapytać, czy w przypadku tak długiego czasu trwania tych zaburzeń, to czy u niej też można postawić na "zestaw" opisany przez Panią: psychoterapeuta + dietetyk + dieta 4-5 posiłków dziennie + dzienniczek posiłków? Czy zna Pani godnego polecenia psychoterapeutę z Wrocławia i okolic, z którym praca mogłaby jej pomóc wyrwać się z tej beznadziejnej choroby? Pozdrawiam serdecznie. Proszę także o kontakt mailowy.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wynik leczenia zaburzeń odżywiania zależy od wielu czynników- zarówno od rodzaju metody, cech terapeuty, jak i motywacji pacjenta.

Badania nad skutecznością psychoterapii w leczeniu zaburzeń odżywiania obejmują przede wszystkim metody krótkoterminowe, takie jak terapia poznawczo- behawioralna oraz interpersonalna.

Efektywność tych dwóch metod psychoterapeutycznych jest poparta wynikami badań klinicznych.

Skuteczność ocenia się zwykle po ok. 20 sesjach terapeutycznych.
Istnieją jednak doniesienia, które stwierdzają , że np. sam kontakt terapeutyczny, wsparcie, empatia klinicysty może przynosić dobre efekty, przewyższające nawet standardowe procedury psychoterapeutyczne.

Tak więc na wyniki psychoterapii wpływa nie tylko stosowana metoda, ale i umiejętności i cechy psychoterapeuty.

Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą, podobnie jak nie każdy psychiatra.
Psychoterapeuci należą do odpowiednich towarzystw psychoterapeutycznych.

Listę licencjonowanych terapeutów poznawczo- behawioralnych znajdzie Pani na stronie:
http://www.pttpb.pl/pl/pttpb-info/licencjonowani-terapeuci

Można również zastanowić się, czy Pani siostra ma odpowiednia motywację do leczenia i determinację do walki. Może sobie tego sama nie uświadamiać, ale zaburzenia odżywiania mogą jednak dawać jej pewne korzyści- choćby skupiać Pani uwagę i chęć opieki, przejęcia odpowiedzialności.

Ludzie zazwyczaj nie kontynuują zachowań, które przynoszą wyłącznie szkody i straty.

Jeśli chce Pani pomóc siostrze- proszę nie koncentrować się na tematach związanych z jedzeniem, dietą, kaloriami, wyglądem. Więcej uwagi i czasu warto natomiast poświecić na rozmowę o emocjach, samopoczuciu, potrzebach i relacjach.

Polecam również znakomity podręcznik dla pacjentów G. Todd, M. Cooper ,,Bulimia-program terapii".

Jeśli ma Pani dodatkowe pytania i wątpliwości- proszę o ponowne zadanie pytania do eksperta.

Serdecznie pozdrawiam