Jak pomóc przyjacielowi, który skrywa tajemnicę?

Mój przyjaciel (18, klasa maturalna) jest dosyć skrytą osobą, nie lubi mówić o swoich problemach i tylko raz powiedział mi coś więcej, gdy był pod wpływem alkoholu. Mówił, że ma słaby kontakt z rodzicami, raczej taki cichy konflikt, odczuwany głównie z jego strony (moje zdanie). Wydaje mi się, że może tu chodzić o przyrównywanie do straszego brata, jego ojciec pytał o studia, jakie chce podjąć. Głębszych szczegółów nie znam oprócz tego, że chce po liceum wyjechać z dala od domu. Nie mam pojęcia dlaczego. Ostatnio zaczęłam zauważać pewne drobiazgi, które po prostu zaczęły mnie martwić. Wysyła mi zdjęcia i filmiki. A to zdjęcie z lasu z podpisem, że to jedyne miejsce, gdzie może pomyśleć, a to fragmenty piosenek bądź filmów, które zakrawają tematyką o myśli samobójcze. Są tam wyraźne przesłanki w tekstach ("The dreams in which I'm dying are the best I've ever had"), ostatnio zaczął się też interesować raperem Lilem Peep, który zmarł niedawno w wieku 21 lat z powodu przedawkowania. Pytałam go kilka razy, czy wszystko jest w porządku, czy mogę mu jakoś pomóc, czy chce pogadać, ale on zapewnia, że nic mu nie jest. Martwię się, że nie robię wszystkiego, co mogę, że ukrywa coś, co wprowadza go w ten dołek. Dodam, że zaczęło się to gdzieś w okolicach października, niedługo po tym jak wyznał mi, że jest homoseksualistą (ukrywał to od maja). Nie wydaje mi się jednak by chodziło o jakieś prześladowanie w związku z tym, niewiele osób o tym wie, tylko te zaufane. I tu pojawia się moje pytanie. Co robić, gdy on nie chce mojej pomocy? Staram się zbytnio nie naciskać, by nie stracił do mnie zaufania, już i tak zostało nadszarpnięte (sytuacja nie mająca wpływu, ale mogąca mieć związek z tym, że nie chce mi powiedzieć, o co chodzi

Dzień Dobry Pani,

Z Pani relacji wnioskuję, że jest Pani prawdziwą Przyjaciółką dla Przyjaciela.
Już sama Pani obecność, otwartość i wola słuchania są dla Pani Przyjaciela wspierające i pomocne.

Może Pani zachęcić Przyjaciela do kontaktu z Poradnią Zdrowia Psychicznego, komunikując Mu, że potrzebuje rozmowy i wsparcia specjalistycznego.
Co jeszcze Pani może?
Zaproponować Mu swoje towarzystwo w drodze do specjalisty.

Życzę Pani powodzenia, żeby się udało!
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

wskazana jest szczera rozmowa, wsparcie ze strony rodziny, psychologa szkolnego, za zgodą przyjaciela.

Pozdrawiam serdecznie