Jak pomóc przyjacielowi po rozstaniu?

Witam. Mam nadzieję, że znajdę pomoc dla mojego przyjaciela właśnie tutaj. Problem polega na tym, iż mój przyjaciel nie potrafi pogodzić się z rostaniem z swoją dziewczyną, która z nim była ale już nie chce bo twierdzi, że było to dla niej tylko zauroczenie. Po rozmowie z przyjacielem mogę stwierdzić iż cały czas myśli o swojej dziewczynie z którą był, nie wyobraża sobie życia bez tej osoby, wiecznie jest zdolowany, ma mysli samobójcze, strasznie tęskni, boi się o nią. Jak można mu pomóc?

Witam. Myślę, że już sama Pańska troska o przyjaciela świadczy o sile wzajemnej relacji i jest dla niego dużym wsparciem. W sumie właśnie tego dotyczyłaby moja rada. Jedyne co Pan może w tej sytuacji to być przy nim, słuchać jego zwierzeń, podzielać smutek i pozwalać się wyżalić, czasami zaproponować wspólne wyjście. Kolega potrzebuje przede wszystkim czasu, żeby się pogodzić z tym co się zdarzyło. Procesu tego nie da się i nie trzeba przyspieszać. Pańskie wsparcie jest najbardziej odpowiednią formą pomocy. Małgorzata Danielewicz

Witam,

Czasem nasza obecność przy drugiej osobie jest wystarczającą pomocą. Sam proces "żałoby po związku" jest czasem, który każdy z nas przeżywa na swój specyficzny sposób, przez odpowiedni, potrzebny dla siebie czas. Takie procesu nie da się przyspieszyć, nie powinno się go też zagłuszać. Trzeba go przeżyć i wyciągnąć wnioski, które przychodzą jednak po czasie opadnięcia pierwszym emocji. Teraz jest czas najintensywniejszych emocji. Niepokojące jednak w Pani opisie na pewno są myśli samobójcze, które pojawiają się u Pani przyjaciela. W byciu obok i wpieraniu należy mieć je na uwadze, w razie nasilenia objawów, większych wahań nastrojów czy trwającego przygnębienia, dobrym rozwiązaniem będzie jeśli namówi Pani przyjaciela na skorzystanie z pomocy psychologa, który pomoże w poradzeniu sobie z emocjami, ale także pozwoli odkryć tej osobie nowy własny potencjał.

Pozdrawiam,

Małgorzata Mazurek