Jak pomóc przyjaciółce jedzącej kompulsywnie?

Mam przyjaciolke u ktorej psycholog stwierdzil kompulsywne jedzenie. Chce jej pomoc z ta walka ale nie wiem jak sie do tego zabrac jakie slowa by jej pomogly czy jesc przy niej czy lepiej tego unikac ja ja pocieszac gdyz do tego czuje sie gruba i brzydka gdzie wcale tak nie jest ale ona to sobie wmawia nie wiem jak jej pomoc jako przyjaciolka

Witam,

Pani przyjaciółka ma obok siebie niezwykłą kobietę, bardzo pomocną i wspierającą. To co może skutecznie pomóc Pani przyjaciółce to systematyczne leczenie i psychoterapia. Może Pani ją wspierać zachęcając do w/w leczenia. Pani bliskość i naturalne zachowanie będzie najlepszym, co może Pani jej podarować.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Dzień dobry!

Wszystkie te pytania warto zadać samej przyjaciółce! To ona jest ekspertem od swojego problemu, dodatkowo to ona zwiększa swoją wiedzę o zaburzeniach odżywiania podczas psychoterapii. Zachęcam, aby zapytać ją, czego potrzebuje, jakiego wsparcia oczekuje, co z Pani strony może być dla niej najbardziej pomocne.

Ważna jest Pani naturalna obecność, troska i intuicyjne wspieranie. Jeśli przyjaciółka stwierdzi, że chce rozmawiać o swoich zaburzeniach odżywiania, a Pani będzie na to gotowa - rozmawiajcie. Jeśli nie - ten temat nie musi się pojawiać w Waszych spotkaniach.

W mojej opinii nie ma powodu, aby nie jeść przy przyjaciółce. Leczenie ma ją przygotować do "normalnego życia", wieloletniej przyszłości, w której każdego dnia będzie się mierzyła z tematem jedzenia, społecznych zachowań związanych z jedzeniem, oglądała jedzących ludzi wokół siebie itp.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyście urozmaicały Wasze spotkania o inne atrakcje niż jedzenie - sport, spacery, spotkania w większym gronie, zakupy, kino itp.

Ważne, aby wspierać przyjaciółkę w kontynuowaniu leczenia, udziale w grupie wsparcia osób z zaburzeniami odżywiania, wizytach u lekarza itp.

Jeśli jest to dla Pani ważne i czuje się Pani na siłach, zachęcam do lektury licznych artykułów i książek dot. kompulsywnego jedzenia.

Proszę jednak pamiętać, że - choć Pani wsparcie jest bardzo cenne - nie ma Pani decydującego wpływu na przyjaciółkę. Jej siła musi płynąć z jej wnętrza, sama jest odpowiedzialna za swoje myśli, uczucia i wybory.

Pozdrawiam!