Jak pomóc przyjaciółce, która uważa, że coś jest z nią nie tak?

Witam. Moja przyjaciółka od jakiegoś czasu zamknęła się w sobie. Po wielu godzinach rozmowy, dowiedziałam się, co ją męczy. Otóż bardzo pragnie mieć dziecko, ale nie może znaleźć odpowiedniego mężczyzny dla siebie, który byłby dobrym mężem i ojcem. Uważa, że to jej wina, że coś jest z nią nie tak. Robi postępy, powoli się otwiera. Chce iść do specjalisty, ale się boi. A ja chcę jej pomóc, dopóki nie uda się do lekarza i nie wiem jak. Jest przekonana, że to, jak układa się jej życie, to tylko i wyłącznie jej wina, mimo że jest normalną kobietą. Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Każdy czasami doświadcza obniżenia nastroju. Bez rozmowy z Pani przyjaciółką trudno jest mi stwierdzić, na ile poważny jest problem. Sugerowałabym, aby koleżanka udała się na wizytę do psychoterapeuty. Myślę, że warto byłoby popracować nad przekonaniami, jakie zdradza przyjaciółka, tj. "moje niepowodzenia są moją winą, ze mną jest coś nie tak". Warto byłoby się też zastanowić, jakie wydarzenia poprzedziły spadek nastroju przyjaciółki, czym spowodowane jest nagłe pragnienie posiadania dziecka. Myślę, że psychoterapeuta poznawczo-behawioralny byłby odpowiednią osobą, do której powinna zgłosić się Pani przyjaciółka.

W jaki sposób Pani mogłaby jej pomóc? Po prostu być przy niej i wspierać w trudnych chwilach.

Pozdrawiam.