Jak pomóc rodzicom w wychowaniu niepełnosprawnego brata?

Witam, Mam brata 17-letniego niepełnosprawnego po porażeniu mózgowym. Z dobrego dziecka zrobił się agresywny w stosunku do rodzeństwa i rodziców. Ponieważ rodzice są już starsi i nie mają sił ja staram się im pomóc. Kiedy zwracam mu uwage, że robi coś źle, albo nie zrobił tego czego powinien tylko bierze się za co inne, zaraz zostaje mi zwrócona uwaga przez rodziców, że to nie moje dziecko i żebym zostawila go w spokoju. Boję się by z nerwów coś złego im się nie stało. Co mogę zrobić?

Witam, stara się Pani pomóc starszym rodzicom nad opieką nad niepełnosprawnym bratem. Martwi się Pani o nich, o rodzeństwo. Rozumiem że w opiekując się bratem chciałaby mieć Pani pewną decyzyjność, wpływ. Proszę z rodzicami o tym porozmawiać, na jakich warunkach może Pani opiekować się bratem, zadać im pytanie: "Co mogę dla was zrobić". Rodzice czują się odpowiedzialni za syna, za jego opiekę. Przesyłam link do strony, gdzie znajdzie Pani pomocne informacje: http://www.porazenie.nazwa.pl/artykul_numer_23.html , http://porazeniemozgowe.com.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Szanowny Panie, wydaje mi się, iż raz już pisałem w odpowiedzi na Pana trudności wiążące się z tą sytuacją. Rozumiejąc Pana dobre intencje i chęć niesienia pomocy od razu rzuca się w oczy fakt (z Pana opowieści), iż rodzice nie chcą lub nie potrafią przyjąć Pana pomocy. Zastanawiające jest, co takiego sprawia, że ma Pan trudność z zaakceptowaniem ich stanowiska. Być może mierzy się Pan z jakąś indywidualną trudnością (np. niską umiejętnością tolerowania sytuacji stresujących, tudzież odpowiedzialnością za spokój rodziców, albo inne).
Pozdrawiam