Jak pomóc siostrze, która ma nerwicę?

Witam serdecznie. Chciałam spytać, jak mam pomóc siostrze, która ma nerwicę od około roku. Leczyła się farmakologicznie, była u psychologa i psychoterapeuty, ale nadal ma objawy psychosomatyczne. Ma lęki, przez które nie może spać, często boli ją w klatce piersiowej, często płacze itd. Ma 28 lat, jest wykształconą osobą, ma męża, który pracuje, ona natomiast zajmuje się domem i dzieckiem. Często mówi, że najlepiej by było, jakby dostała zawał, tzn. mówi o śmierci. Ona stara się z tym walczyć, bo ten psychoterapeuta trochę ją pokierował, co ma robić itd., ale ona ma już tego dość, chce żyć normalnie, cieszyć się rodziną. Ja jestem od niej młodsza o 8 lat. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Ania.

KOBIETA ponad rok temu

Pani Aniu.

Z opisu wynika, że siostra podjęła właściwe leczenie. Jednak na podstawie samego listu trudno jest mi stwierdzić, dlaczego leczenie nie przynosi zadowalającej poprawy, nie wiem w jakim stanie jest Pani siostra teraz, a w jakim była w momencie rozpoczęcia leczenia.

Podstawą leczenia nerwic jest psychoterapia, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Nie wiem, w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta, u którego leczy się siostra.

Przyczyn braku poprawy może być wiele, m.in. źle dobrane leki, choć zdarza się czasem, że organizm jest odporny na farmakoterapię i zmiana leczenia też nie pomaga. Kolejnym powodem może być źle prowadzona psychoterapia, źle postawiona diagnoza albo też Pani siostra może po prostu wymagać dłuższego leczenia.

Jednak bardzo niepokoi mnie informacja o tym, że siostra miewa myśli samobójcze. Jest to bardzo niebezpieczny objaw i nie należy go lekceważyć. Może warto byłoby, aby siostra zastanowiła się nad zmianą psychoterapeuty lub skonsultowała się z psychiatrą.

Pozdrawiam.