Jak pomóc siostrze z objawami PTSD?

Witam. Mam siostre po wypadku (juz ok 15lat po wydarzeniu) i ma objawy PTSD. Zyjemy za granica, w Wlk. Brytanii. Siostra nie widzi potrzeby/jest niechetna/agresywna gdy mowi sie, ze mozna poszukac jakiejs pomocy. Ogolnie nie widzi sensu zycia i coraz bardziej jest wulgarna. Nie wiem jak mam szukac pomocy, bo lekarz ogolny- powiedzial mi, ze nie moze rozmawiac ze mna o sprawie siostry bo jest to "nielegalne", ze sama siostra musi sie zglosic lub wydac upowaznienie. Co i gdzie moge szukac?

Witam Panią. Po przeczytaniu Pani postu trochę jestem zdezorientowany, gdzie obecnie przebywa Pani siostra. To jednak nie jest najważniejsze.To co rozumiem Panią niepokoi to jej cierpienie z powodu objawów PTSD. Odległość od zdarzenia traumatycznego nie ma jak widać znaczenia. Siła objawów pokazuje jak było to trudne, przytłaczające doświadczenie. Niestety potrzebna jest decyzja i konkretny krok u Pani siostry. Bez niej nie da się udzielić skutecznej pomocy. Jako otoczenie ważne byście Państwo pamiętali, że to co się z Nią dzieje "to normalna reakcja na nienormalną sytuację". Jest takie podejście do leczenia objawów potraumatycznych, które jest znane za granicą a w Polsce pojawiła się pierwsza grupa certyfikowanych praktyków. Nazywa się Somatic Experiencing. Znajdzie ich Pani pod tym linkiem http://www.interp.pl/lista-terapeutow/
Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam, siostra sama powinna zgłosić się o pomoc. Może skorzystać Pani z konsultacji z psychologiem online, jeżeli nie ma możliwości kontaktu z psychologiem na miejscu i porozmawiać w jaki sposób wesprzeć siostrę. Może Pani również porozmawiać z siostrą że może skorzystać, przynajmniej na początku, z takiej formy pomocy. Na pewno przeżycia są dla niej bolesne, nie chce do nich wracać, trudno o nich rozmawiać
(http://kwartalnik.csp.edu.pl/kp/archiwum-1/2010/nr-42010/1244,WYPADEK-KOMUNIKACYJNY-DRAMAT-KTOREGO-NIE-LECZY-CZAS-O-ZESPOLE-STRESU-POURAZOWEGO.html). Bardzo skuteczna jest terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Przesyłam numery infolinii w GB, być może tam uzyska Pani więcej informacji na ten temat, ewentualnie gdzie szukać na terenie GB: telefon zaufania (national 24-hour domestic violence helpline) 0808 2000 247, Women's Aid: http:/www.womensaid.or.uk, porady mailowe: helpline@womensaid.org
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Zespół stresu pourazowego jest w pełni uleczalny.
Aby Pani siostra mogła cieszyć się każdym dniem
swojego życia i czerpać z niego to, co najlepsze,
potrzebna jest jej zgoda na terapię oraz chęć zmiany.
Jeżeli uda się Pani przekonać siostrę i namówić
do podjęcia psychoterapii, to można spodziewać się
pozytywnego rozwiązania problemu.
Dlatego zachęcam Pani siostrę do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie