Jak pomóc sobie samemu z uzależnieniem od masturbacji?

Witam mam 54 lata moj problem poega na tym ze jestem chyba uzalezniony od masturbacji od 4 lat nie mam partnerki wiec zaspakajam sie sam po 3 lub 4 x dziennie jak tylko jestem sam w domu reka sama laduje w maitkach ostatnio spotkalem kobiete doszlo do zblizenia ale moj penis nie mial pelnej erekcji jaka moge podjac terapie samemu bo obecnie nie mam mozliwosci z kontaktowac sie z lekarzem

Mgr Anna Kic Psycholog, Szczecin

Witam
przede wszystkim pierwsze zbliżenie z kobietą po kilku latach może wiązać się z zupełnie innymi doznaniami niż podczas masturbacji i Pana reakcja tzn niepełna erekcja nie musi być czymś niepokojącym.
Częstotliwość z jaką podejmuje Pan masturbację może sugerować, że jest to nie tylko sposób osiągania przyjemności, ale też metoda redukowania przez Pana napięcia (prawdopodobnie nie tylko seksualnego). Niestety trudno tu doradzić jakąkolwiek samodzielną terapię. Ważne, czy kiedykolwiek próbował Pan ograniczyć częstotliwość masturbowania się? Zalecałabym spotkanie z terapeutą, który po wstępnym omówieniu problemu udzieli Panu zaleceń (być może wskaże na konieczność korzystania z terapii).
W razie potrzeby zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam, AK

Witam serdecznie,

Opowiada Pan o trudnościach, które zauważył Pan w związku ze swoimi zachowaniami seksualnymi. Od 4 lat masturbuje się Pan 3-4 razy dziennie. Stało się to nawykiem, bez którego nie można normalnie funkcjonować. Z powodu braku partnerki seksualnej zaczął się Pan zaspokajać poprzez masturbację, co jest w zupełności normalne, ponieważ potrzeby seksualne zaliczane są do fizjologicznych, niezwykle ważnych w życiu każdego człowieka. Niektórzy potrafią funkcjonować przez seksu, inni nie. To jest kwestia indywidualna.
W momencie, gdy zaczął się Pan spotykać z kobietą po 4 latach intensywnej, codziennej masturbacji, nie mógł Pan uzyskać pełnej erekcji. Taka sytuacja wiąże się z licznymi negatywnymi odczuciami względem siebie, więc zaczął Pan szukać pomocy, np. tutaj. Chciałby Pan uzyskać odpowiedź na pytanie, jak pomóc sobie samemu bez udziału lekarza... To może być trudne. Niestety w przypadku, gdy Pana zachowania seksualne zostały nawykowo "zaprogramowane" na indywidualne, przez co pojawiły się pewne blokady w kontaktach z drugą osobą, warto byłoby udać się do seksuologa. Jeżeli nie ma Pan możliwości pójść fizycznie na taką wizytę, istnieją również konsultacje internetowe (rozmowa na skype), gdzie również można uzyskać rzetelną pomoc.
W razie jakichkolwiek pytań bądź zdecydowaniu się na taką formę pomocy, zapraszam na rozmowę indywidualną.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA