Jak pomóc sobie w nauce?

Witam,niby studiuję z własnej woli na prestiżowym kierunku,ale nauka przychodzi mi z wielkim trudem,praktycznie nie istnieje.Ciężko mi się do niej zabrać,a jeśli nawet mi się uda,łatwo się rozpraszam.Nic mi się nie chce i nie potrafię zmusić się do wykonania obowiązków. Odpuszczam,nie próbuję,nie radzę sobie.Mam wrażenie, że mają mnie za beznadziejną osobę. Wszystkim się przejmuję, czasami czuję nieokreślony lęk i napięcie. Marnuję czas na myślenie o niczym i potem dręczą mnie wyrzuty sumienia.

Szanowna Pani,

Trudności, które Pani opisuje mówią o czymś więcej niż tylko nauka. Jak to się stało, że Pani widzi swój kierunek studiów jako "niby prestiżowy", a nauka nie interesuje Panią. Proszę spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie: czy z nauką zawsze miała Pani takie problemy, czy bywało inaczej? Czy obecne studia są Pani wyborem, czy też może ktoś ważny wpłynął na niego lub nastąpiły jakieś ważne okoliczności, które doprowadziły do zmiany.
Może też być tak, że Pani niechęć do wysiłku, lęk i napięcie mogą świadczyć o stanach obniżonego nastroju lub depresji. Proszę spróbować określić jakie jest tego źródło, czego Pani pragnęłaby dla siebie teraz, zamiast studiów? Jeśli przekracza to Pani możliwości, warto sięgnąć po konsultację u specjalisty: psychologa lub psychiatry.

pozdrawiam

Jarosław Żukowski
Pracownia Integra