Jak pomóc sobie w zrzuceniu wagi i pozbyciu się cellulitu?

ważę 94 kg wzrost 167.Cale ciało jest obłożone cellulitem,który rosnie w zastrszającym tępie.Jem regularnie,dietetycznie i bardzo mało ponieważ mam lęk przed jedzeniem.Nawet najmniejsza porcja jedzenia uwydatnia mi brzuch do rozmiaru ciąży 9 miesięcznej.Piję ponad 2 litry wody dziennie,biegam z psem a mimo to waga utrzymuje się na stałym poziomie z tendencją do wzrostu.(stolce prawidłowe,normalne ,3 razy dziennie).Jak pomóc sobie w zrzuceniu wagi?

Mgr Martyna GorczyĹska

Najlepiej będzie jeżeli uda się Pani do dietetyka. Po tak krótkim opisie ciężko jest ocenić Pani sposób żywienia. Najlepiej będzie jeżeli specjalista po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i pomiarów ułoży dopasowaną specjalnie dla Pani dietę.

Witam. Cellulit może być efektem zarówno niewłaściwej diety, bogatej w wysokoprzetworzone produkty oraz uwarunkowań genetycznych. Aby walczyć z cellulitem należy połączyć zdrową dietę (bogatą w antyoksydanty) z aktywnością fizyczną, a dodatkowo bardzo pomocne są regularne peelingi oraz masaże antycellulitowe. Powinna Pani udać się do dietetyka, który przeprowadzi dokładny wywiad medyczno-żywieniowy, aby móc znaleźć przyczynę Pani problemu. Proszę mieć na uwadze, iż dieta zbyt niskokaloryczna, może prowadzić do efektu odwrotnego niż byśmy chcieli- czyli zamiast chudnąć, masa ciała nie chce się zmniejszyć. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm znacznie spowalnia, a w organizmie występują niedobory witamin i minerałów. Dlatego proszę nie bać się jedzenia (oczywiście nie przesadzać też w drugą stronę czyli nie objadać się), ale zwracać uwagę na jakość tego, co Pani spożywa na co dzień. Bardzo dobrze, że pije Pani dużo wody. Aktywność fizyczna również jest wskazana. Oto kilka dodatkowych wskazówek:
- Aby pobudzić metabolizm i ograniczyć chęć na podjadanie, codziennie należy spożywać 5 małych objętościowo, ale urozmaiconych posiłków. Bardzo ważne jest śniadanie jak najszybciej po przebudzeniu. Kolację należy spożyć najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
- Dzień najlepiej rozpocząć od wypicia 1-2 szklanek wody z sokiem z cytryny. Dziennie należy wypijać ok. 2 litrów wody mineralnej niegazowanej. Można też pić soki warzywne, herbatki ziołowe i owocowe. Należy unikać słodkich napojów. Soki owocowe raz na jakiś czas, najlepiej świeżo wyciskane.
- Dieta powinna być bogata w błonnik, który zapewnia uczucie sytości na długo. W tym celu codziennie należy spożywać minimum 5 porcji warzyw najlepiej na surowo (porcja to ok. 100 g) i kilka porcji świeżych owoców. Oprócz tego codziennie należy spożywać kilka porcji węglowodanów złożonych m.in. kasze, płatki owsiane, płatki jaglane, gryczane, ryż pełnoziarnisty, otręby, pieczywo pełnoziarniste, razowe lub Graham, makaron pełnoziarnisty itp.
- Kilka razy w tygodniu wskazane są rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, bób, soczewica, ciecierzyca), jednak proszę obserwować czy po nich nie nasilają się wzdęcia.
- Codziennie zaleca się 2-3 porcje chudego nabiału: chudy twaróg, jogurt, kefir, maślanka.
- Codziennie należy spożywać oleje roślinne na zimno (jako dodatek np. do surówek i sałatek): oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, olej rydzowy, olej kokosowy oraz awokado. Wskazane są również niewielkie ilości orzechów i pestek oraz niewielka ilość masła. Nie należy używać margaryn.
- Kilka razy w tygodniu można spożywać chude mięso i jaja oraz 2-3 razy w tygodniu tłuste ryby morskie. Należy ograniczyć tłuste mięso czerwone.
- Należy ograniczyć spożycie pieczywa i makaronów z białej mąki oraz wyeliminować dania typu fast-food, wyroby cukiernicze, słone przekąski, tłuste sosy, produkty wysokoprzetworzone (np. zupki instant w proszku, słodycze) oraz alkohol.
- Najlepszą techniką obróbki cieplnej jest gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez tłuszczu (lub ewentualnie z niewielkim dodatkiem tłuszczu) i pieczenie w folii. Nie należy smażyć.
Zapraszam na stronę www.lekkoizdrowo.pl. Pozdrawiam serdecznie.