Jak pomóc sobie z depresją?

Witam, jestem 20-letnią kobietą i od ok. 2 lat mam problem z obniżonym nastrojem.Spotykam się ze znajomymi i bliskimi, lecz nie mam z tego takiej radości jak inni. Codziennie mam wrażenie, że jestem zmęczona, dlatego unikam większego wysiłku .Zaczęłam też zaniedbywać naukę na studiach i inne obowiązki -traktuję to jako ciężar, który próbuję zrzucić.Nie mam w sobie motywacji,by się tym zajmować. Co mi może dolegać i jakie podjąć kroki w tej sytuacji ?

Witam serdecznie,
Obniżony nastrój, zmniejszenie odczuwania przyjemności, uczucie chronicznego zmęczenia, spadek motywacji mogą sugerować zaburzenie depresyjne. Jednak niemożliwe jest postawienie diagnozy przez internet. Dlatego warto, żebyś zapisała się na wizytę u psychologa, który po szczegółowym wywiadzie będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować odpowiednią dla Ciebie terapię.
Pozdrawiam

Witam Panią,
w Pani sytuacji zachęcam do konsultacji psychoterapeutycznej. Specjalista podczas spotkania będzie mógł zadać Pani parę pytań, które pozwolą postawić diagnozę, a jeszcze ważniejsze pomoże Pani w określeniu problemu i celu psychoterapii. Jeśli Pani stan trwa dłużej i nic samo się nie zmienia, nie warto czekać tylko sięgnąć po profesjonalną pomoc.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za poprawę.

Izabela Makowska-Trzeciak

Witam,
Z Pani opisu wynika, że od dwóch lat źle się Pani czuje i dużo na tym traci z życia. Szkoda tyle tracić. Niestety często zbyt długo czekamy, aż samo przejdzie. Jeśli ma Pani depresję, to on właśnie tak działa, podstępnie, powoli wykrada to, co w życiu ważne i cenne.
Zachęcam do zadbania o siebie, proszę umówić sie do specjalisty, noe warto czekać kolejnych dwóch lat.
Pozdrawiam

Witam
Z opisu Pani , wynika , że rzeczywiście ma Pani kłopot z obniżonym nastrojem. Bardzo dobrze , że spotyka się Pani z bliskimi osobami, ich wsparcie, rozmowy i spotkania na pewno pomogą Pani przetrwać trudny czas, Jeśli jednak problem doskwiera Pani codziennie , warto zwrócić o pomoc do specjalisty psychologa , który pomoże odnaleźć źródło problemów i uporać się z przyczynami.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska -psychopterapeuta