Jak pomóc starszej osobie?

Witam. Jestem siostrzenica 85 letniej cioci u której ostatnio zauważyłam zmiany w zachowaniu. Nie mieszkamy razem, dzieli nas 150 km, ja mam 60 lat ,rodzinę, męża, dzieci, wnuki, zaś ciocia jest niezamężna , samotna. Miesiąc temu zmarła jej 94 letnia siostra, z którą całe życie mieszkała w wiejskim domku, w dobrych warunkach.Zmiany w zachowaniu polegają na tym, ze ciocia chodzi po wsi całymi dniami, nic nie robi, nie myje się, sprowadza do domu podejrzane towarzystwo, nocuje u sąsiadów mających złą opinie, jednym słowem zmiana osobowości o 180 stopni. Zapewniliśmy jej opiekunkę środowiskowa, kuzyni mieszkający w tej wsi zajmują sie finansami, doglądają, przynoszą posiłki . Dzwonili ostatnio, ze nie radzą sobie z ciocia, nie daje sobie pomoc, wyzywa, przeklina, wygania ich, nie wiedzą co dalej z nią zrobić, jak leczyć, bo stan sie pogarsza. Proszę o radę, jakie powinnismy podjąć czynności aby zapewnić cioci w miarę godna starość.

Dzień dobry, kiedy ciocia bez celu chodzi po wsi i nie chce wrócić warto wezwać pogotowie, jest ryzyko że się zgubi, trudno będzie ją upilnować. Wszystko wskazuje na to, że u cioci pojawiła się silna demencja , często w warunkach domowych dbanie o taką osobę jest bardzo trudne, czasami odpowiednia opieka jest nie możliwa. Warto pomyśleć o ośrodku opiekuńczym dla cioci. Tam jest zespół specjalistów, pielęgniarki, lekarze, którzy mają odpowiednie kompetencje do opiekowania się takimi osobami. Jak sama Pani widzi samemu jest to bardzo trudne, patrząc do jakich sytuacji dochodzi (brak pielęgnacji ciała, szwędactwo) to można powiedzieć, że nie są Państwo wstanie sami pomóc cioci.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Z zaprezentowanej przez Panią sytuacji, zachęcałabym Panią do zainicjowania, podjęcia kroków, celem umieszczenia Cioci w Domu Pomocy Społecznej, gdzie miałaby zapewnioną opiekę fizyczną, medyczną, oraz potrzebne wsparcie oraz leczenie (tym bardziej, że Ciocia jest samotna/bezdzietna).

Myślę, że byłaby potrzeba, by zacząć od osobistej konsultacji diagnostycznej, w Poradni Zdrowia Psychicznego., następnie konsultacja rozpoznawcza z MOPS-em, co i jak moglibyście Państwo pomóc Cioci, która potrzebuje pomocy.

Z przesłaniem dla Pani i Cioci pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605