Jak pomóc synowi, który nadużywa alkohol?

Witam mam problem moj syn lat 28 przez dziewczyne zaczal pic codziennie alkohol. Czaly czas mówi , ze chce sie zabić nie ma po zyc , bardzo sie zmienil odizolowal sie od ludzi moje rozmowy nie dają zadnego rezutlatu trwa to ok 3 miesiecy nie wiem co robic bardzo prosze o rade co mam dalej robic jak mu pomoc aby nie doszlo do tragedii . malgorzata p.

Witam,
zachęcam aby spróbowała Pani spokojnie porozmawiać z synem. Prawdopodobnie znalazł ukojenie w alkoholu ponieważ sobie nie radzi z problemem. Pytanie czy tylko deklaruje chęć popełnienia samobójstwa czy rzeczywiście ma takie myśli. Dobrze byłoby aby udał się na konsultację do psychologa aby przyjrzeć się jego problemom. W razie potrzeby psycholog pokieruje go do psychiatry lub terapeuty leczenia uzależnień jeżeli uzna to za niezbędne. Ze swojej strony może Pani zachęcać syna aby szukał pomocy u specjalisty, tłumaczyć, że martwi się Pani o niego i chce dla niego dobrze.
Jeżeli syn będąc pod wpływem alkoholu będzie próbował zrobić sobie krzywdę lub będzie deklarował podjęcie próby samobójczej może pani wezwać pogotowie ratunkowe. Wtedy syn trafi na izbę wytrzeźwień, SOR lub do szpitala psychiatrycznego.
Może Pani jeszcze wezwać psychiatrę lub psychologa na prywatną wizytę domową ale syn będzie musiał wyrazić zgodę na taką konsultację.

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem Pani niepokój.
Pani Syn jest dorosły i przez to jest odpowiedzialny za swoje życie i od Niego zależy jak nim zarządza...
Ważne jest, by Syn zechciał sam sobie pomóc.
Jedyne, co Pani może to zachęcać Syna do kontaktu z Poradnią Zdrowia Psychicznego, dając Mu komunikaty, że będzie Go Pani wspierać (na tyle, na ile to możliwe- w zadbaniu również o siebie).

Celem uzyskania wskazówek, proponuję Pani, by skontaktować się telefonicznie z bezpłatnym Kryzysowym Telefonem Zaufania, nr 116 123, czynnym codziennie, w godz. 14.00-22.00.

Życzę tego, co jest najbardziej Pani i Synowi potrzebne,
irena.mielnik.madej@gmail.com