Jak pomóc synowi schudnąć?

Witam, mój syn ma 12 lat, waży 60 kg i ma 162 wzrostu. Niestety, bardzo lubi słodycze, je mało i szybko. Jeżeli chodzi o aktywność ruchową, to też nie wypada najlepiej. Ma dość spory brzuszek jak na takie dziecko. Jak mu pomóc?
ponad rok temu

Witam,

  BMI Pani syna wynosi 22,9. Odpowiada to 75-90 centylowi (bliżej 90 centyla). Oznacza to zagrożenie nadwagą. Może Pani pomóc synowi w bardzo prosty sposób. Proszę zachęcić go do aktywności fizycznej, najlepiej podejmowanej razem. Mogą to być spacery, jazda na rowerze. Jeśli dysponuje Pani większymi kwotami, na rynku są specjalne maty do ćwiczeń, podłączane do komputera/konsoli do gier. Dla nastolatka z pewnością będzie to atrakcyjna forma ćwiczeń. Można także zapisać go na zajęcia ruchowe w szkole (np. grę w piłkę).

Powinna być Pani także wzorem dla dziecka, jeśli chodzi o żywienie. Jeśli chłopiec będzie widział, że odżywia się Pani zdrowo, o wiele łatwiej przyjdzie mu zmiana nawyków.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdzie Pani na: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Pozdrawiam i proszę się nie martwić.