Jak pomóc tacie, który ma depresję?

Dzień dobry, Niedawno u mojego taty (68 lat) wykryto depresję gdy przeszedł zawał. Bierze leki depresyjne, był dwa razy u psychiatry. Od tego czasu minęło ok 1, 5 miesiąca i jak na razie nie widzę żadnej poprawy. Co prawda do tego przyczyniły się problemy mieszkaniowe i finansowe oraz problemy z synem i jego rodziną. Po wyjściu ze szpitala zabrałam tatę do siebie, wydawało mi się to logiczne, ale teraz sama nie wiem czy to był bobry pomysł. Ja niedługo wyjeżdżam i nie będzie mnie 6 tygodni, co prawda mój tata zostanie z moim mężem i synami, ale sama nie wiem… Często tata nie zakręca gazu, woda z kranu leje się godzinami jak nas nie ma w domu itp. Co robić? Czasami myślę, że nie chce mu się nic, a przede wszystkim nie myśli co robi. Ratunku, jak mu i nam pomóc przetrwać ten trudny okres?

Witam!
Leki przeciwdepresyjne w pełni zaczynają działać po kilku tygodniach. Jeśli jednak nadal nie będzie zauważalna zmiana w zachowaniu taty, warto skonsultować się raz jeszcze z lekarzem psychiatrą.
Pani tato może mieć problemy z wykonywaniem wielu czynności, a także trudności z koncentracją i pamiętaniem o ważnych dla zdrowego człowieka sprawach. Warto, żeby Pani tato korzystał z pomocy psychologa. Będzie to odciążenie dla Państwa oraz pomoc tacie w powrocie do zdrowia.
Na czas Pani nieobecności może Pani postarać się o opiekunkę dla Pani ojca. Pomocy takiej udziela OPS, ale także może Pani umieścić swoje ogłoszenie na portalu wolontarystycznym (wolontariat.org.pl lub ngo.pl). Znajdzie Pani na tego rodzaju stronach także oferty konkretnych osób chętnych do udzielania pomocy innym. Warto skorzystać z takiej możliwości. Dodatkowa pomoc podczas Pani nieobecności zmniejszy ilość obowiązków domowników i pozwoli zapewnić Pani ojcu troskliwą opiekę.

Pozdrawiam