Jak pomóc w buncie trzylatka?

Witam, mam trzy letniego synka ostatnimi czasy panie w żłobku sie skarżą ze dokucza innym dzieciom zaczepia je bije i nie słucha. Generalnie w domu jest w miarę grzeczny zdarzają sie sytuacje ze nie zawsze slucha z dziećmi znajomych bawi sie bardzo ładnie . Tłumacze mu oczywiście jak nie wolno sie zachowywać ale nie wiem czy powinnam idąc sie do psychologów czy to po prostu taki okres w jego życiu?

Dzień dobry. Jeśli trzylatek potrafi nawiązać poprawne relacje w domu i z dziećmi znajomych a nie potrafi podobnie zachowywać się w społeczności żłobkowej, to trudno mówić, że jest to jest to jego faza rozwojowa. Raczej wygląda to jak jego reakcja na otoczenie, w którym się znajduje. Opiekę nad tak małym dzieckiem sprawują dorośli, w żłobku więc za sytuację odpowiada personel. Być może Pani synek sygnalizuje w ten sposób jakieś niespełnione potrzeby (niesprawiedliwe traktowanie, niedostateczna uwaga opiekunów etc.). Może warto porozmawiać z pracownikami żłobka celem przeanalizowania jakichś konkretnych sytuacji, w których zachował się w sposób budzący zastrzeżenia i spróbować znaleźć przyczynę nieporozumień, które są dla niego trudne do zakomunikowania w inny sposób i dlatego odreagowuje je tak, jak potrafi. Jeśli personel nie wykaże woli współpracy to może być także dla Pani sygnał, że być może warto rozważyć zmianę placówki. Pozdrawiam.