Jak pomóc zdradzonej przyjaciółce?

Moją przyjaciółkę zdradził mąż. Przyznał się do wszystkiego. Mało tego - powiedział, że kocha inną i nie żałuje zdrady! "Gosia" zabrała małe dziecko i wyprowadziła się z domu. Zamknęła się w sobie. Nie ma ochoty wychodzić z domu. Wzięła urlop, bo nie może skoncentrować się na pracy, ale brak zajęcia nie wpływa na nią pozytywnie. Jak mam do niej dotrzeć? Jak pomóc, by znów poczuła się wartościowym człowiekiem? Proszę o pomoc, Lena

Witam!
Zdrada i porzucenie przez partnera to niezwykle trudne przeżycia. Pani koleżanka potrzebuje czasu, żeby móc zaakceptować tę sytuację i poradzić sobie z trudnymi emocjami. Warto, żeby była Pani dla niej wsparciem i w razie potrzeby pomagała jej.
Ważna jest nie tyle sama pomoc, co gotowość do jej udzielenia. Jeśli Pani koleżanka będzie wiedziała, że ma na kim polegać, będzie jej łatwiej walczyć z przeciwnościami. Może Pani zachęcać ją do rozmowy. Najlepiej, żeby w trakcie takich rozmów starała się Pani skupić na koleżance i jej przeżyciach, a nie na jej partnerze i jego postępowaniu.
Warto namawiać ją do kontaktu z psychologiem. Może Pani zabrać koleżankę na takie spotkanie. Może wspólnie z Panią łatwiej będzie jej zdecydować się na tego rodzaju pomoc. Jeżeli jej stan nie będzie się poprawiał i dojdą do tego problemy ze snem, apatia, trudności w wykonywaniu prostych czynności, zmiany w myśleniu i zachowaniu, to warto postarać się o konsultację psychiatryczną dla koleżanki.
Porzucenie związane jest z dużym stresem i wieloma trudnymi emocjami. Takie doświadczenie może wpłynąć na rozwój zaburzeń depresyjnych.

Pozdrawiam

Witam,

zalecana jest konsultacja psychiatryczna i ukierunkowane leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne.

Pozdrawiam serdecznie