Jak pomóc znajomemu, który pogrąża się w smutku i nie chce iść do psychologa?

Dzień dobry. Mam problem ze znajomym. Cierpi, ale nie daje sobie pomóc, nie chce udać się do psychologa, nie chce rozmawiać, zero działania, tylko pogrąża się w smutku. Jak mu pomóc?

Witam serdecznie,

Z Pani opisu wynika, że już Pani robi bardzo dużo – jest Pani przy nim, wspiera go. To bardzo ważne i to naprawdę bardzo duża pomoc. Może w pewnym momencie Pani znajomy przekona się do psychoterapii.

Na razie może Pani podsunąć znajomemu książki do samodzielnego radzenia sobie z depresją. Polecałabym "Radość życia czyli jak przezwyciężyć depresję" D. Burnsa.

Oprócz pomocy psychologicznej, w leczeniu depresji, poprawie nastroju, pomaga farmakoterapia. Leki przepisuje lekarz psychiatra – może Pani znajomy będzie bardziej skłonny pójść po leki do psychiatry niż na długą psychoterapię.

Pozdrawiam
Marta Dziekanowska

Witam. Być przy nim jak dotąd i nie obciążać siebie jego stanem. Nic nie możemy zrobić, jeśli ta osoba sama tego nie zechce. A więc można namawiać go do poszukania pomocy u psychoterapeuty. Mówiąc np.: martwię się o twoje zdrowie, ponieważ zauważyłam, że ...
Nie wiem ile znajomy ma lat? czy mieszka sam, czy z rodzicami?. Warto o swoich niepokojach związanych ze zmianą zachowania znajomego porozmawiać z jego rodziną, mamą, przyjacielem. Powodzenia