Jak pomóc żonie, która cierpi na depresję?

moja żona popadła w depresje jak mam jej pomóc jeżeli nie chce iść do żadnego lekarza nie słucha się nikogo czy mogę wezwać karetkę żeby ją zabrali do szpitala bez jej zgody ?

Dzień dobry!

Tak, karetka pogotowia ma obowiązek pojawić się i przewieźć żonę na obserwację psychiatryczną, jeśli zagraża ona życiu lub zdrowiu własnemu lub swojemu otoczeniu, np. ma myśli lub zamiary samobójcze, zaburzenia postrzegania, myślenia, omamy, urojenia itp. Warto jednak pracować również nad tym, aby żona dobrowolnie spotkała się z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam!

Jeśli wypowiada treści rezygnacyjne i zagraża sobie,to może być skierowana do szpitala bez jej zgody,skierowanie do szpitala psychiatrycznego może napisać lekarz psychiatra lub inny lekarz po osobistym badaniu pacjenta np. wizyta domowa