Jak pomóc żonie wyjść z depresji po opuszczeniu sekty?

Oboje z żoną opuściliśmy sektę świadków jehowy (wychowaliśmy tam się oboje od dziecka ) po odłączeniu straciliśmy rodzinę i przyjaciół niby byliśmy na to przygotowani ,ale czuje że żona ma depresje .Jak mogę jej pomóc i sobie ? Czasami nie mogę znieść ciągłego przygnębienia i frustraci .
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W zaistniałej sytuacji pomoc otoczenia, nawet niewielka, jest w stanie pozwolić choremu sprawniej funkcjonować, dążyć do poprawy swojego stanu oraz dawać motywację do pracy nad sobą. W takich chwilach bardzo ważne jest, by przede wszystkim bliskie osoby ( tu Pana rola )nie pozostawały obojętne. Ich wsparcie oraz zainteresowanie problemami chorego jest bardzo ważne. Z pewnością konieczna może okazać się pomoc specjalisty. Pomoc w depresji, w znalezieniu odpowiedniego lekarza, zachęcanie chorego do podejmowania działań leczniczych i terapeutycznych (tj. wizyty u lekarza, przyjmowanie leków czy rozpoczęcie terapii), może być bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym mu na powrót do zdrowia.

Witam Pana, z tego co rozumiem to zdecydowaliście się Państwo w swoim życiu na duże zmiany, bardzo duże zmiany. Może tak być, że Pana żona zareagowała na tę sytuacje epizodem depresyjnym i należy jej niezwłocznie pomóc. Pan ze swojej strony może dać jej wsparcie, zrozumienie i porozmawiać z żoną na temat profesjonalnej pomocy np. psychoterapeutycznej. Myślę, że to Pańskiej żonie pomoże. Pozdrawiam i życzę powodzenia.